Outsourcing - księgowość dla spółek

Outsourcing to coraz modniejsze hasło pojawiające się wśród małych i tych dużych przedsiębiorstw. Przekazanie części zadań zewnętrznej firmie, pozwala zaoszczędzić nie tylko czas i pieniądze, ale również przestrzeń! A na czym dokładnie polega outsourcing usług księgowych?

Outsourcing księgowy to przekazanie obsługi księgowej zewnętrznemu podmiotowi. Obsługa księgowości przez firmę zewnętrzną sprawia, że o wiele zwiększa się efektywność działania danego przedsiębiorstwa.  

Usługi księgowe

Doradztwo i usługi podatkowe oraz księgowe warto powierzyć ekspertom. Dzięki outsourcingowi mamy szansę na współpracę z doświadczonymi specjalistami, którzy znają się na swojej branży. Niestety większość małych firm nie może pozwolić sobie na zatrudnianie firm z zewnątrz. Często zdarza się, że błędy popełniane przez księgowych są bardzo duże. Warto zatem zapamiętać, że zlecając te usługi na zewnątrz, przenosi się je na inną firmę, gdzie zwykle procesy weryfikacyjne są dużo bardziej skomplikowane i o wiele trudniej jest o jakiekolwiek nieprawidłowości. Ponadto firmy zewnętrzne świadczące usługi księgowe i podatkowe, biorą na siebie odpowiedzialność karną i cywilną za ewentualne popełnione błędy.

Korzyści

Eksperci z biura rachunkowego w Warszawie Mac Accounting przedstawili kilka korzyści płynących z outsourcingu:

 • możliwość skoncentrowania się na głównej działalności firmy,
 • redukcja kosztów funkcjonowania firmy,
 • obsługa przez profesjonalistów dysponujących aktualną wiedzą,
 • oszczędność czasu poświęcanego na składanie wyjaśnień instytucjom fiskalnym,
 • gwarancja ciągłości pracy,
 • gwarancja poufności wrażliwych danych finansowych i pracowniczych,
 • znaczące ograniczenie odpowiedzialności prawnej kierownictwa,
 • uzyskanie dostępu do nowoczesnych technologii informatycznych zarządzania finansami.

Obniżenie kosztów wydawanych przez przedsiębiorstwo

Gdy dane przedsiębiorstwo zdecyduje się na zatrudnienie zewnętrznej księgowości, na pewno zmniejszy swoje koszty, które można na przykład przeznaczyć na rozwój danej firmy. Między innymi takie jak:

  • koszty techniczne – czyli zakup sprzętu komputerowego, zainwestowanie w specjalne oprogramowanie,  zakup programu finansowo-kadrowego, koordynacja procesu, szkolenia, abonamenty licencyjne, utrzymanie sprzętu, oprogramowania czy administracja systemu,
  • koszty personalne –  czyli pensja pracownicza, premia, składka zdrowotna, składka ubezpieczeniowa, to również koszty nieobecności księgowego, koszty związane z rekrutacją oraz koszty związane z ryzykiem popełnienia znaczących błędów przez księgowego, szkolenia,
  • koszty logistyczne – czyli artykuły i sprzęt biurowy, powierzchnia biurowa, ale przede wszystkim przestrzeń na przechowywanie dokumentów oraz system ich obiegu.

Core business – czyli możliwość skoncentrowania się na działalności

Dzięki możliwości skorzystania z outsourcingu księgowego znacznej części usług zarząd firmy może skupić się na głównych celach przedsiębiorstwa. Jest to możliwe, gdyż firma zewnętrzna realizuje czasochłonne i niełatwe zadania, do których należą zarządzanie księgowością i nadzorowanie obiegu dokumentów.

Więcej informacji na temat outsourcingu księgowości możesz znaleźć na: http://macaccounting.pl/uslugi-ksiegowe/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ