Dobry księgowy – podstawa sprawnego funkcjonowania firmy

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego, kto posiada działalność gospodarczą. Niestety, samodzielne prowadzenie spraw księgowych oznacza dla przedsiębiorcy stratę czasu, a nieraz też pieniędzy. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się usługi profesjonalnych księgowych. W jaki sposób dobry księgowy wspiera funkcjonowanie biznesu?

Czas na firmę

Współpraca z księgowym to dla przedsiębiorcy przede wszystkim oszczędność czasu. Dobry księgowy zajmuje się kompleksową obsługą firmy. Prowadzi księgi rachunkowe, zajmuje się rozliczeniami podatkowymi, oferuje usługi z zakresu kadr i płac, a także reprezentuje klienta przed urzędami. Tak zaoszczędzony czas przedsiębiorca może spożytkować w bardziej odpowiedni dla niego sposób, przeznaczając go na zajmowanie się sprawami związanymi stricte z działalnością firmy i realizacją jej celów. Nie musi martwić się o sprawy księgowe i prawidłowość rozliczeń, zwłaszcza, jeśli współpracuje z dobrym biurem księgowym, dysponującym ubezpieczeniem OC.

Zysk finansowy

Ale dobry księgowy to coś więcej, niż tylko obowiązkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i eliminacja ryzyka podatkowego. To również realny zysk dla firmy, co jest ważne szczególnie dzisiaj, kiedy tak dużą wagę przywiązuje się do cięcia kosztów. Dla dobrego księgowego podatek nie jest tylko kolejną stałą pozycją w rubryce, a kosztem, którym można efektywnie zarządzać. Specjalista powinien umieć tak zoptymalizować procesy podatkowe, by realnie obniżyć wartość zobowiązań finansowych firmy, a tym samym przynieść jej wymierny zysk. Dobre biuro rachunkowe powinno aktywnie poszukiwać rozwiązań prowadzących do obniżenia kosztów i wychodzić z inicjatywą, przygotowując plan optymalizacyjny.

Wsparcie dla biznesu

Obniżenie stopy podatkowej to nie jedyne pole, na którym księgowy może aktywnie wspierać działania przedsiębiorcy. W dobie szeroko zakrojonego controllingu, usługi świadczone przez biura księgowe, takie jak audyty podatkowe czy raportowanie finansowe, są podstawą strategii działania firmy. Dobry księgowy przygotuje sprawozdanie finansowe nie tylko z zakresu księgowości i podatków, ale także raporty dotyczące konkretnych zdarzeń gospodarczych i na potrzeby różnych działów w firmie, np. sprzedaży czy marketingu. Profesjonalnie przygotowany raport to bezcenna wiedza będąca wskazówką dla każdego przedsiębiorcy.

Cechy dobrego księgowego

Co jeszcze, poza kompleksowym wachlarzem usług, powinno wyróżniać dobrego księgowego? Ważne są również jego umiejętności interpersonalne. – tłumaczy doradca z warszawskiej Kancelarii Doradztwa PodatkowegoKsięgowy współpracuje z większością działów w firmie, wobec czego istotna jest jego skuteczna komunikacja ze współpracownikami. Poza tym reprezentuje on klienta przed urzędami, nieraz uczestniczy także w rozmowach handlowych, dlatego powinien posiadać zdolności negocjacyjne, a wręcz przywódcze. W XXI wieku powinien tez znać języki obce. W zawodzie księgowego przyda się odporność na stres, umiejętność szybkiego reagowania i rozwiązywania konfliktów. Nowoczesny księgowy musi też być na czasie – wymagana jest obsługa systemów informatycznych i doskonała znajomość oprogramowania branżowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ