Czym jest System ERP?

System ERP – planowanie zasobów przedsiębiorstwa (z ang. enterprise resource planning) to klasa systemów informatycznych przeznaczonych do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem w różnych obszarach biznesu.

Zwykle system ERP składa się z wielu modułów. Ich integracja odbywa się bez duplikowania informacji. Systemy ERP są następcami systemów MRP II. Głównym celem i zadaniem systemu ERP jest integracja wszystkich działów oraz funkcji w danej firmie. Polega ona na wykorzystaniu jednej, wspólnej bazy danych w ramach jednego, większego systemu. W ten sposób firma posługuje się jednym zbiorem danych.

ERP to system wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Są to zasoby finansowe, ludzkie oraz materiałowe. W skład klasycznego systemu ERP wchodzą narzędzia finansowo-księgowe (FK), do zarządzania kadrami (HRM), planowania zapotrzebowania materiałowego oraz zarządzania magazynem (MRP). Coraz częściej producenci oprogramowania tego typu sięgają również po moduły CRM (zarządzanie relacjami z klientem), ITS (przyjmowanie oraz obsługa zgłoszeń), POS (obsługa punktu sprzedaży), a także CMS (zarządzanie stroną internetową firmy). System ERP z założenia jest systemem bardzo rozbudowanym.

Systemy ERP różnych producentów różnią się pomiędzy sobą sposobem obsługi oraz zakresem funkcjonalności. Większość z nich pozwala jednak na:

  • zarządzanie finansami firmy,
  • zarządzanie magazynem i produkcją,
  • zarządzane zasobami ludzkimi,
  • zarządzanie sprzedażą oraz relacjami z klientami,
  • zarządzanie wydrukami,
  • dzielenie danych przez wszystkie moduły systemu,
  • tworzenie raportów i analiz.

Niektóre systemu ERP mają formę oprogramowania okienkowego, a więc takiego, które wymaga zainstalowania na komputerze dedykowanej aplikacji. Nowoczesne systemu budowane są jednak już jako oprogramowanie webowe, które obsługiwane jest za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. To rozwiązanie wygodne, które pozwala na obsługę za pomocą dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu.

Pierwsze oprogramowanie klasy ERP powstało już w latach 50. XX wieku. Wówczas wykorzystywano je przede wszystkim do zarządzania stanami magazynowymi. Z czasem ich funkcjonalność rosła. Z czasem opracowano standard klasy MRP (Material Requirements Planning), który określał gospodarkę materiałową firmy. W latach 80. powstał system MRP II (Manufacturin Resource Planning), który później przekształcił się właśnie w system ERP. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ