Jak działają firmy windykacyjne?

Kredyty, pożyczki i chwilówki stały się naszą codziennością i sposobem na zakupy. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie mamy problemów z terminową spłatą należności. Jeżeli jednak pojawiają się trudności z regulowaniem płatności, możemy się spodziewać, że skontaktują się z nami firmy windykacyjne. Czego należy się spodziewać?

Firmy windykacyjne – działanie ugodowe

Firmy windykacyjne zajmują się obsługą zadłużenia. Ich działania są ukierunkowane przede wszystkim na mediację i negocjacje, a osoby zadłużone są przez nie traktowane z szacunkiem i zrozumieniem. Zarządzający wierzytelnościami starają się przede wszystkim pomóc płatnikom i ułatwić im spłatę zaległości. Dlatego w przypadku wielu firm stosowana jest windykacja polubowna. Polega ona na kontaktowaniu się z osobą zadłużoną i przypominaniu jej o konieczności zwrócenia należności. Warto zdecydować się na ugodę, ponieważ firmy windykacyjne starają się o to, żeby forma spłaty była dogodna dla płatnika. Bardzo często proponowana jest opcja rozłożenia całej zaległej kwoty na wygodne raty, których wysokość nie spowoduje zwiększenia problemów finansowych płatnika i będzie realna do wpłacenia.

Firmy windykacyjne – działanie sądowe

Windykacja sądowa podejmowana jest przez firmy windykacyjne wówczas, gdy działania polubowne nie przynoszą żadnych rezultatów. Dlatego lepiej, żeby osoba zadłużona porozumiała się z doradcą, ustaliła dogodny dla siebie harmonogram spłaty, a później rzeczywiście realizowała warunki takiej ugody.  W przeciwnym razie sprawa zadłużenia może zostać skierowana na drogę sądową. Wówczas sąd może zdecydować o zwrocie należności, co wiąże się z kolei z pojawieniem się komornika.

Firmy windykacyjne a Zasady Dobrych Praktyk

Firmy windykacyjne starają się pomóc swoim klientom w uregulowaniu zadłużenia. Pomagają im w tych działaniach Zasady Dobrych Praktyk, czyli zbiór zasad etycznych, na które w szczególny sposób zwracają uwagę instytucje finansowe. Zostały one opracowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz zaakceptowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeden z rozdziałów opisuje Dobre Praktyki Windykacyjne. Podpisanie tego dokumentu przez firmy windykacyjne oznacza, że ich działalności przyświecają idee etyczne.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ