Zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić?

Osoby planujące ubiegać się o kredyt, powinny liczyć się z tym, że wybrana przez nich instytucja finansowa sprawdzi ich zdolność kredytową, na podstawie której przyjmie bądź odrzuci wniosek, a także określi maksymalną wysokość kwoty przyznanego kredytu. Dlatego też warto zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby nie spotkać się z rozczarowaniem.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest zdolnością kredytobiorcy do spłaty swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Bank podczas analizowania wniosku kredytowego za każdym razem sprawdza zdolność kredytową w celu przekonania się, czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt. To właśnie na jej podstawie instytucje finansowe określają maksymalną wysokość kwoty, na którą możemy liczyć, jeśli chodzi o zaciągniecie kredytu.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływają dwa główne czynniki, którymi są dochody oraz zobowiązania, czyli koszty utrzymania. W celu poprawienia swojej zdolności kredytowej najlepiej by było po prostu więcej zarabiać, ale jak wiadomo, nie jest to łatwe zadanie, chociaż zdarzają się przypadki desperackich prób. Przy braku zdolności kredytowej możliwe jest bowiem zaproponowanie bankowi czegoś pod zastaw.

Banki preferują jako źródło dochodu umowę o pracę, ale nie pogardzą także umową cywilnoprawną, czyli umową o dzieło i umową zlecenie. Jednak okres uzyskiwania dochodu musi wynosić przynajmniej dwanaście miesięcy. Źródłem dochodu może być też własna działalność gospodarcza. Zaakceptowana zostanie także renta i emerytura. Zdolność kredytową można poprawić poprzez dołączenie do kredytu drugiej osoby. Zdolność kredytowa zwiększy się także w przypadku wynajmowania nieruchomości czy też otrzymania w spadku działki. Przyjmuje się, że minimalny koszt utrzymania gospodarstwa domowego, jaki jest akceptowalny przez banki, wynosi tysiąc złotych dla jednej osoby.

Najlepiej jednak przed wybraniem się do banku w celu złożenia wniosku o przyznanie kredytu, udać się na spotkanie z doświadczonym doradcą kredytowym. Dzięki temu można liczyć na rozwianie wszelkich wątpliwości oraz pomoc w uzyskaniu wymarzonego kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ