Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Okazuje się, że wcale nie tak dużo osób może pochwalić się posiadaniem oszczędności. Częściej zaś spotyka się przypadki, gdzie trzeba wręcz ograniczyć wydatki. Zwykle nasza pensja zostaje przeznczona na bieżące wydatki i codzienne przyjemności. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się pożyczki gotówkowe, które oferują szybki zastrzyk gotówki bez zbędnych formalności – wystarczy zazwyczaj dokument tożsamości oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości przychodów. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego jesteśmy już bardziej ostrożni.

Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Osoby planujące wziąć kredyt hipoteczny powinny liczyć się z tym, że będzie się on za nimi ciągnąć przez długie lata. Zakup mieszkania jest praktycznie jedną z największych transakcji życiowych, więc nasz wybór powinien być dobrze przemyślany. Jest to dobre rozwiązanie dla osób mających stabilną i stałą sytuację zawodową oraz wiedzących z ilu osób będzie składała się jego/jej rodzina.
Podstawową kwestią jest to, czy będzie nas w ogóle stać na comiesięczne oddawanie bankowi znacznej części swoich zarobków. Obecnie sytuacja na rynku pracy nie jest za wesoła, więc ryzyko utraty zatrudnienia jest całkiem realne. Znalezienie nowej pracy i otrzymanie pierwszej wypłaty wymaga czasu, a rata za kredyt musi być regularnie opłacana. Chociaż istnieje tez szansa na otrzymanie awansu, dzięki czemu możliwa będzie nawet nadpłata kredytu. Trzeba być jednak przygotowanym na ten najgorszy ze scenariuszy.

Podczas szukania kredytu hipotecznego, najczęściej opieramy się na doświadczeniu doradcy finansowego czy kredytowego, ale trzeba tutaj uważać, ponieważ zwykle są to po prostu sprzedawcy. Chociaż nie jest powiedziane, że każdy doradca chce nas oszukać, to trzeba zachować zdrowy rozsądek i kontrolować jego działania. Korzystając z jego usług mamy do dyspozycji fachowy research i obliczenia, a także najróżniejsze symulacje, parametry i warunki umów. Przed rozpoczęciem współpracy zaleca się sprawdzenie firmy, dla której pracuje doradca. Przed zdecydowaniem się na konkretny bank, należy zapoznać się z ofertami innych podmiotów. Znaczenie ma także pozytywna historia w BIK oraz wynegocjowanie marży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ