Własna firma czy etat?

Własna firma czy etat? To jest pytanie, które nurtuje wiele osób i nie tylko tych, które rozpoczynają swoją drogę zawodową. Posiadanie własnej firmy to wiele plusów jak i minusów, podobnie jest z etatem. I warto zwrócić uwagę na wszystkie za i przeciw, by podjąć właściwą decyzję.

Własna firma

Własna firma gwarantuje wolność. Nie ma szefa. Nie ma kierownika. Sami jesteśmy sobie i sterem i żeglarzem. Wydawać by się mogło, że to jest sytuacja idealna pozbawiona stresu. Jednak nie do końca tak jest, ponieważ o wszystko musimy sami zadbać i o naszych klientów, i o zlecenia, księgowość, rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. A to już nie jest takie łatwe. Samozatrudnienie daje wiele możliwości nie tylko zarobkowania na życie, ale także podjęcia odpowiedniej działalności, która przyniesie określone zyski.

Gdy pracodawca proponuje samozatrudnienie zamiast etatu

Zdarza się bardzo często, że ze względu na wysokie koszty zatrudnienia pracownika, pracodawca proponuje założenie firmy i samozatrudnienie oraz podpisanie z nim formy kontraktu lub zlecenia stałego nawet na wyłączność. Taka sytuacja ma także swoje plusy i minusy. Etat to pewność emerytury. Nie obchodzą nas składki na ubezpieczenie. Wiemy każdego miesiąca, ile zarobimy i jesteśmy w stanie zaplanować wydatki. Jeśli samozatrudnienie opiewa kwotę, która zabezpiecza nam pokrycie wszelkich kosztów, to nie mamy się o co martwić. Ale nie mamy urlopu – to jest minus. Inaczej są rozpatrywane ewentualne zwolnienia lekarskie. Gorzej jest też, gdy pracodawca zechce nas wymienić na innego pracownika. Wtedy nawet nie możemy liczyć na odprawę, na trzymiesięczny okres wypowiedzenia, na dni na poszukiwanie pracy. Po prostu z dnia na dzień tracimy zlecenie lub kontrakt i zostajemy sami z naszą działalnością.

Co wybrać?

Jeśli rozpoczynamy własny biznes, musimy liczyć się z kosztami, stratami i tym, czy biznes ma rację przeżycia. Zazwyczaj pierwszy rok decyduje o przyszłości firmy. Natomiast etat gwarantuje w pewnym sensie stabilizację i ochronę prawną pracownika oraz stałą pensję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ