Poradnik dla pracodawcy: czym różni się urlop macierzyński od wychowawczego?

Umowa o pracę to obecnie najbardziej pożądany przez pracownika rodzaj zatrudnienia. Gwarantuje on przede wszystkim bezpieczeństwo niespotykane przy żadnej innej umowie pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

Cała umowa musi być zgodna z Kodeksem Pracy, które również szczegółowo reguluje różne aspekty pomijane w samych dokumentach. Jakie obowiązki nakładane są na pracodawców w stosunku do urlopu macierzyńskiego? Postaramy się rozwiać najważniejsze wątpliwości nurtujące właścicieli przedsiębiorstw.

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński i rodzicielski często traktowany jest jako jedno. Zatrudniając pracownika na umowę o pracę musimy pamiętać, że ma on możliwość skorzystania z obu tych urlopów płatnych w stu procentach. Urlop macierzyński wynosi od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i jest to całkowicie obowiązkowy urlop, którego pracownik nie może się w zrzec. Matka zobowiązana jest do wykorzystania minimum 14 tygodni, pozostała część urlopu macierzyńskiego może być przeniesiona na ojca (tzw. urlop tacierzyński) i również w tym wypadku pracodawca ma obowiązek zaakceptowania wniosku urlopowego wydanego przez świeżo upieczonego ojca.

Urlop rodzicielski i wychowawczy

Po urlopie macierzyńskim rodzicom przysługują 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego. Może on być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednak jego czas może być rozłożony lub odroczony maksymalnie do momentu ukończenia przez dziecko sześciu lat. Urlop rodzicielski może być dzielony przez małżonków w dowolnych proporcjach a nawet wzięty jednocześnie (wówczas trwa 16 tygodni). Urlop rodzicielski jest również płatny, co jest przeciwieństwem urlopu wychowawczego. Jego cechą – poza oczywiście brakiem wynagrodzenia – jest to, że musi być on dzielony przez rodziców, jednak podział może być niemal dowolny i może trwać dodatkowe 36 miesięcy.

Obowiązki pracodawcy

Najwięcej kontrowersji wciąż dotyczy samego wypłacania wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. W przypadku przedsiębiorstw, w których zatrudnionych jest maksymalnie 20 pracowników, obowiązek wypłacenia należności przypada Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zaś liczba zatrudnionych pracowników jest większa, obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Nie znaczy to jednak, że to pracodawca ponosi z tego tytułu jakiekolwiek koszty – urlop macierzyński i rodzicielski traktowane są jak urlopy zdrowotne, finansowane są więc przez odpowiedni Fundusz. Do obowiązków pracodawcy należy wówczas jedynie sporządzanie listy wynagrodzeń oraz tworzenie pełnych raportów.

Umowa o pracę gwarantuje również wiele innych korzyści, które przede wszystkim odnieść można do samego okresu ciąży zatrudnionej kobiety. Jest ona chroniona przed zwolnieniem do momentu porodu, posiada również możliwość skorzystania z dłuższych przerw, a wykonywane przez nią obowiązki muszą być dopasowane do możliwości fizycznych i zdrowotnych. Musimy pamiętać, że to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety, a my – pracodawcy – powinniśmy przede wszystkim działać zgodnie z prawem i z własnym sumieniem.

Jeśli interesują Cię szkolenia specjalistyczne dla kadr np. szkolenia prawo pracy, pracownicze plany kapitałowe zobacz dział szkoleń dedykowany tym rozwiązaniom:  https://www.projektgamma.pl/szkolenia-otwarte/szkolenia-hr-kadry-place

Zapraszamy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ