Lokaty dla osób o nieregularnych dochodach - czy ich zakładanie się opłaca?

Wszystko jest na Twojej głowie: utrzymanie rodziny, rachunki, jedzenie, spłata kredytu – same koszty, a dochody masz nieregularne. Fakt, że czasem wystarczają na kilka miesięcy ale gdzie tu miejsce na oszczędzanie, gdy człowiek myśli o kolejnych zleceniach? Czy w tej sytuacji możliwe jest oszczędzanie na lokacie? Co może nas przekonać do jej założenia?

Na początku powinniśmy sobie odpowiedzieć, na pytanie co robimy z extra gotówką? Zwykle w pierwszej kolejności płacimy zaległe rachunki, czasem wydajemy na przyjemności, a pozostałą kwotę chowamy w szufladzie lub zostawiamy na nieoprocentowanym koncie bankowym. Nasze pieniądze po prostu leżą i nie pomnażają się, czekając, aż je wydamy. Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak. Po pierwsze ustalmy sobie realny cel na jaki ich potrzebujemy lub zróbmy z nich fundusz bezpieczeństwa dla rodziny i szukajmy atrakcyjnie oprocentowanej lokaty bankowej.

Zakładając lokatę w banku dostajemy:

  1. Zysk – pieniądze na lokacie po prostu zarabiają na siebie. W przysłowiowej domowej skarpecie masz tyle ile schowałeś, tutaj dostaniesz coś extra: odsetki w zależności od wysokości oprocentowania i kapitalizacji odsetek. Dodatkowo pieniądze nie tracą na wartości poprzez rosnącą inflację.
  2. Bezpieczeństwolokaty bankowe to wciąż najbardziej bezpieczny produkt bankowy, dostępny dla zarabiających w złotówkach. Są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do ok 400.000 PLN w zależności od kursu euro. Oznacza to, że nie stracisz swoich ciężko zarobionych pieniędzy, jak w przypadku kradzieży czy pożaru trzymając pieniądze w domu.
  3. Dostępność – nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy by je założyć. Wystarczy wybrać okres na jaki możesz zamrozić swoje pieniądze, a następnie na podstawie porównania lokat należy wybrać tę najwyżej oprocentowaną i założyć ją w oddziale lub przez Internet na stronie danego banku.
  4. Niski próg wejścia – do założenia lokaty wystarczy już kwota 500 zł, czyli jest dostępna dla wszystkich. Przy większych sumach istnieje zawsze możliwość negocjacji oprocentowania.
  5. Stabilność – pieniądze wpłacone na lokatę trudniej jest wydać. Są one teoretycznie zablokowane, po prostu za jej zerwanie zapłacisz karę w postaci utraty odsetek. Zablokowanie nadwyżki finansowej może się przydać w różnych sytuacjach życiowych i zawodowych np. jako zabezpieczenie w przetargu  w którym wystartujesz.
  6. Przewidywalność – z góry można wyliczyć ile zarobimy dzięki czemu zyskujemy stabilność finansową. Może też stanowić dobre zabezpieczenie kredytu dla banku w przypadku lokaty długoterminowej
  7. Brak ukrytych kosztów – Jest wolna od wszystkich kosztów czy prowizji, zarówno tych jawnych jak i ukrytych. Po prostu ją zakładasz i zarabiasz.
  8. Elastyczność – możemy ją założyć od jednego do kilkunastu miesięcy, w zależności na jaki okres możemy sobie pozwolić na zamrożenie pieniędzy.

Ogólnie mówiąc lokaty bankowe pod względem bezpieczeństwa wpłacanego kapitału i gwarantowanego zysku, są najpopularniejszym produktem bankowym w Polsce. Pamiętajmy, że duże fortuny zawsze rodziły się pomału, od drobnych, ale systematycznie inwestowanych sum. Dlaczego nie robić tak samo?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ