Inwestowanie z głową czyli akcje dla początkujących

Inwestowanie w akcje giełdowe to nie hazard w kasynie. Warto zatem poznać pewne reguły, które ułatwią inwestowanie. Poniżej przedstawiamy najbardziej elementarne reguły inwestowania. Zapoznaj się z nimi jeśli chcesz inwestować z zyskiem i ograniczyć starty do minimum.

Trend to Twój przyjaciel

To bez wątpienia podstawowa i przede wszystkim najważniejsza zasada. Jeśli spółka ma dobre podstawy, a co za tym idzie systematycznie poprawia wyniki i wskaźniki, można to zaobserwować w pozytywnym zachowaniu się kursu na giełdzie. Warto zachować wówczas cierpliwość i pozwolić zyskom rosnąć w zgodzie z takim trendem wzrostowym. Jeżeli natomiast dana spółka ponosi straty, jest wtedy mało prawdopodobne, że ceny jej akcji zaczną zyskiwać na wartości. Oczywiście na rynku nie brakuje spekulantów nabywających akcje takich spółek z nadzieją, że ten trend w przyszłości się odwróci. Ta strategia jest jednak bardzo ryzykowna i może kosztować inwestora sporo pieniędzy. Nieco więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie brokera Saxo Bank Polska. Sprawdź i zacznij inwestować z zyskiem. 

Nie zwiększaj pozycji przynoszącej straty

Taka metoda inwestowania charakteryzuje się wyjątkowo agresywnym podejściem, a to z kolei przekłada się na spore ryzyko. Jednocześnie dość często prowadzi do pojawienia się dużych strat, które mogą sięgać do poziomu zainwestowanego kapitału.

Tnij straty

Inwestor nigdy nie ma gwarancji, że przecenione akcje się odbiją w przyszłości. Najważniejsze to rozumieć jaka jest tak naprawdę realna wartość akcji. Oczywiście bardzo trudno jest zamknąć daną pozycję ze stratą. W pewien sposób jest to przyznanie się do popełnienia błędu. 

Pozwól zyskom rosnąć

Jeżeli kierujesz się zasadą, że sprzedajesz zawsze w momencie kiedy np. cena danej akcji osiągnie zakładany poziom 30%, pozbądź się jej w tym momencie.  Przy mocnym rynku oczywiście można niekiedy złamać własną zasadę, ale to powinny być wyjątki. Kiedy kurs osiąga zakładaną cenę możesz rozważyć czy potencjalnie nie pójdzie wyżej. Jeśli posiadane przez inwestora akcje mocno drożeją, z pewnością jest ku temu powód. Nie warto się zatem ograniczać własnymi zasadami, a z każdej trafionej inwestycji warto wyciągać jak najwięcej. 

Nigdy nie handluj bez zlecenia Stop Loss

Stop Loss czyli zlecenie obronne jest najlepszym zabezpieczeniem przed zbyt dużymi stratami. Szczególne znaczenie zyskuje wówczas, gdy inwestor gra na kontraktach terminowych ponieważ stanowi zabezpieczenie przed utratą depozytu.

Nie łap spadającego noża

Nie warto kupować akcji które mocno pikują w dół. Z uwagi na to, że na rynku giełdowym bardzo często rządzą emocje, trudno jest niekiedy określić skalę spadków. Może się natomiast okazać, że ceny wybranych akcji spadną dodatkowo o kilkadziesiąt procent!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ