Czym jest rachunek maklerski

Powszechnie wiadomo, że każdy, kto pragnie inwestować na rynku kapitałowym musi posiadać rachunek maklerski. Czym on jest? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski to specjalny rodzaj konta, który pozwala kupować oraz przechowywać różnego rodzaju instrumenty finansowe, czego przykładem mogą być zarówno akcje i obligacje, jak i ETF-y, czy kontrakty CFD. Co więcej, rachunek inwestycyjny może umożliwiać również inwestowanie na forex. Otwiera się go u brokera, który pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy inwestorem, a giełdą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego?

Właściwy wybór rachunku maklerskiego jest bardzo istotny, co wynika z faktu, że oferty poszczególnych brokerów mogą w dużym stopniu się różnić. Na co więc zwrócić uwagę przy jego dokonywaniu? Przede wszystkim na możliwości inwestycyjne, ponieważ dobry rachunek maklerski powinien umożliwiać inwestowanie w szerokie spectrum instrumentów finansowych. Przykładem może być konto maklerskie dostępne pod hasłem home.saxo, które umożliwia inwestowanie nie tylko w akcje, ale również ETF-y, kontrakty CFD, czy kryptowaluty. Równie istotna jest wysokość prowizji pobieranych przez brokera, ponieważ wysokość tego typu opłat może wpływać na wielkość zysków uzyskanych z danej inwestycji. Co ważne, prowizje mogą być pobierane nie tylko z tytułu dokonywania transakcji, ale również za samo utrzymanie rachunku. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego? Przede wszystkim na wiarygodność brokera, ponieważ jest to podmiot, któremu powierzamy własny, często niemały kapitał. Więcej kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze konta maklerskiego opisuje artykuł przedstawiający tajniki inwestowania na giełdzie.

Ryzyko związane z inwestowaniem

Każdy, kto decyduje się na otwarcie rachunku maklerskiego, a zarazem inwestowanie na rynku kapitałowym powinien zdawać sobie sprawę ze związanego z tym ryzyka. Powoduje ono, że inwestor może zarówno pomnożyć swój kapitał, jak i go stracić. W związku z tym należy dążyć do minimalizowania ryzyka. W jaki sposób to robić? Przede wszystkim wyznając zasadę: rozumiem w co inwestuję. Oprócz tego bardzo istotne jest również systematyczne poszerzanie posiadanej wiedzy oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia, które będzie procentowało w przyszłości.

Podsumowując należy stwierdzić, że rachunek maklerski to narzędzie, które daje dostęp do inwestycji na rynkach kapitałowych. Jego wybór jest bardzo ważny, ponieważ determinuje możliwości oraz komfort inwestowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ