Jakie inwestycje przynoszą największe zyski?

Inwestycje finansowe charakteryzują się różnym stopniem ponoszonego ryzyka. Do bezpiecznych inwestycji zalicza się lokaty i konta oszczędnościowe, do bardziej ryzykownych akcje i fundusze giełdowe. Warto pomyśleć także o alternatywnych sposobach inwestowania, na przykład w nieruchomości, metale szlachetne i dzieła sztuki.

Bezpieczne inwestowanie czy duże zyski – co wybrać?

Odkładanie zaoszczędzonego kapitału na nieoprocentowanym koncie nie przynosi żadnych zysków, a ze względu na rosnącą inflację może nawet doprowadzić do strat. Osoby, które posiadają odłożone kwoty rzędu kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy złotych, powinny zastanowić się, w co inwestować, aby pomnożyć zgromadzone środki. Istnieją dwa podstawowe modele inwestowania: bezpieczny i ryzykowny. Pierwszy z nich gwarantuje stały zysk, ale niewielkiej wysokości. Bezpieczne metody inwestowania to na przykład konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Można na nich zarobić średnio 3-4% wpłaconego kapitału w skali roku. Dużo większe zyski można osiągnąć inwestując w akcje i fundusze inwestycyjne. Jest to jednak przedsięwzięcie ryzykowne – może przynieść zarówno korzyści, jak i ogromne straty. Z tego powodu warto zdywersyfikować swój kapitał, czyli podzielić go i zainwestować na kilka niezależnych sposobów.

Lokaty i konta oszczędnościowe

Niskooprocentowane lokaty bankowe i konta oszczędnościowe nie przynoszą inwestorom dużych zysków. Warto jednak odłożyć przynajmniej część kapitału w stabilnym i pewnym miejscu. Jest to zabezpieczenie części pieniędzy na wypadek, gdyby bardziej ryzykowne inwestycje skończyły się niepowodzeniem. Finansowa poduszka bezpieczeństwa w postaci konta lub lokaty powinna stanowić równowartość kilkumiesięcznych wydatków inwestora.

Akcje i fundusze, czyli inwestowanie na giełdzie

Do ryzykownych metod inwestowania kapitału zalicza się akcje i fundusze giełdowe. Nie zapewniają one określonych zysków, nie gwarantują także zwrotu wpłaconego kapitału. Gra na giełdzie wymaga dużej wiedzy o rynku finansowym, ciągłej obserwacji notowań i trendów światowych. Trafione inwestycje giełdowe mogą przynieść nawet 200% zysku. Osoby początkujące powinny zacząć od zakupu funduszy, ponieważ są one zarządzane przez grupy kapitałowe. Dzięki temu są bezpieczniejsze od bezpośredniego inwestowania w akcje. Warto zasięgnąć także porady doświadczonego doradcy finansowego.

Alternatywne metody inwestowania: nieruchomości, metale szlachetne, dzieła sztuki

Pomnażanie kapitału nie musi opierać się na typowych narzędziach finansowych. Zyski mogą przynieść także alternatywne metody inwestowania, na przykład zakup:

  • nieruchomości,
  • metali i kamieni szlachetnych,
  • dzieł sztuki,
  • przedmiotów kolekcjonerskich (monet, znaczków pocztowych, figurek),
  • zabytkowych samochodów,
  • dóbr luksusowych (whisky, wina, cygar).

Należy jednak pamiętać, że są to zwykle inwestycje długoterminowe, a na zyski można czekać nawet kilkadziesiąt lat.

[Głosów:13    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ