Fundusze inwestycyjne mogą przynieść ze sobą atrakcyjne zyski. Z drugiej jednak strony mogą być również powodem sporych strat.
Za sprawą funduszy inwestycyjnych możemy zarobić o wiele więcej niż na zwykłych lokatach bankowych. Są one dostępne obecnie szeroko w wielu TFI – towarzystwach funduszy inwestycyjnych, między innymi w bankach oraz u innych podmiotów, na przykład możemy wybrać fundusze inwestycyjne Viennalife – TFI z wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku. Czy jednak istnieją zupełnie bezpieczne fundusze inwestycyjne, które pozwalają na pewny zarobek?
Fundusz inwestycyjny to nie lokata
Wielu inwestorom wydaje się, że fundusze inwestycyjne są podobnym produktem do lokaty bankowej. W rzeczywistości jednak mamy do czynienia z zupełnie innymi produktami, która mają inny charakter inwestycyjny.
Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego pomnażania pieniędzy przez zakupienie jednostek danego funduszu. Przystępując do niego, możemy zarobić atrakcyjne sumy przez efekt skali, ponieważ fundusze mające wielu członków dysponują też wysokimi sumami do prowadzenia inwestycji, na przykład na giełdzie, w nowe przedsięwzięcia.
Jednak musimy pamiętać o tym, że fundusze inwestycyjne niosą ze sobą zawsze pewien stopień ryzyka. Nie są zatem takie same jak lokaty, gdzie zyski są gwarantowane.
Stopień ryzyka funduszu zależy od ciebie
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych mają w swoich ofertach najczęściej szeroką gamę różnych funduszy dla klientów. Ci, którzy nie chcą ryzykować, mogą zdecydować się na bezpieczne fundusze o stabilnym wzroście. Chociaż szansa na wysoki zarobek jest wtedy niższa, to jednak nie ryzykujemy w tak dużym stopniu. Możemy zdecydować się także na fundusze inwestycyjne Viennalife tego rodzaju.
Niezależnie od tego, na jaki fundusz chcemy się zdecydować, warto pamiętać również o dywersyfikacji, czyli tym, aby nie lokować pieniędzy tylko w jeden fundusz. Najlepiej zdecydować się na kilka ofert, na przykład na fundusz i lokatę. Wówczas nawet wtedy, gdy fundusz przyniesie stratę, nie utracimy wszystkich zaoszczędzonych środków.