Co warto wiedzieć o dokumencie kw?

Płatnicy VAT są zobowiązani, aby odpowiednio dokumentować wszelkie wypłaty z kasy. Dlatego też po każdym wyjęciu z niej pieniędzy sporządzają dokument „kasa wydała”, w skrócie nazywany kw.

Płatnicy VAT są zobowiązani, aby odpowiednio dokumentować wszelkie wypłaty z kasy. Dlatego też po każdym wyjęciu z niej pieniędzy sporządzają dokument „kasa wydała”, w skrócie nazywany kw. Obecnie, podobnie jak w przypadku innych dokumentów firmowych, istnieje możliwość wystawienia kw online. 

Obowiązek wystawienia kw 

Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami VAT, są zobligowani, aby przestrzegać szeregu dodatkowych obowiązków, wśród których jest właśnie wystawianie dokumentu kw. Konieczność ta występuje, aby łatwiejsze było nadzorowanie uczciwości przedsiębiorców. Kiedy każda wypłata jest dokumentowana, nie ma możliwości, aby kontrola nie wykryła nielegalnego wyprowadzania pieniędzy z firmy. 

Warto zauważyć, że nawet przedsiębiorcy, którzy nie opłacają VAT-u, decydują się często na wystawianie kw online. Nie jest to czynność obciążająca czasowo lub finansowo, natomiast dokument okazuje się zwykle bardzo przydatny. Można go wykorzystać np. przy ewentualnym sporze z klientem lub kontrahentem, domagającym się wypłacenia pieniędzy, które już otrzymał. 

Jak sporządzić dokument kw? 

Kasa wydała to prosty dokument, zawierający tylko najbardziej podstawowe informacje, takie jak kwota i cel wypłaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kw przygotować odręcznie. Zajmie to prawdopodobnie kilka minut. Warto w tym celu zobaczyć, jak wygląda wzór takiego dokumentu, i dopiero wtedy, zgodnie ze wzorem sporządzić dokument na kartce papieru. 

Istnieje jednak o wiele wygodniejsze rozwiązanie, a mianowicie wspomniane już wcześniej wystawianie dokumentu kw online. Jeżeli korzysta się z dobrego programu, wystarczy kilka kliknięć, aby dokument był gotowy. W internecie dostępnych jest dziś wiele programów, które dają możliwość sporządzenia kw. Część z nich jest płatna, jednak niektóre są dostępne za darmo. 

Program do wystawiania dokumentu kw 

Trudno byłoby znaleźć stronę, czy producenta oprogramowań, którego główną usługą jest wystawianie kw. Niemniej istnieje wiele stron oferujących możliwość wystawiania faktur online, które wśród swoich usług mają również sporządzanie dokumentu kw. Przedsiębiorcom pragnącym wygenerować poprawny dokument kw online, warto polecić afaktury.pl. Jest to strona, która kompleksowo rozwiązuje bolączki przedsiębiorców, udostępniając rozbudowany program do faktur.  Wybierając jeden z dwóch płatnych pakietów, użytkownik uzyskuje dostęp do rozmaitych funkcjonalności dodatkowych, w tym do wystawiania kw online. Jednakże usługa ta dostępna jest również samodzielnie i to zupełnie bez opłat. Dokument może wygenerować każdy, i to nawet bez rejestracji konta na stronie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ