Jeśli masz problem ze spłatą zobowiązań wobec banków i firm udzielających pożyczek, prędzej czy później zwrócisz uwagę na oferty kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych. Banki obiecują zebranie wszystkich Twoich długów w jeden, wspólny kredyt przy jednoczesnym obniżeniu raty. Jeżeli suma rat poszczególnych kredytów i pożyczek przekracza Twoje możliwości, kredyt konsolidacyjny umożliwi Ci poprawę odczuwalnej sytuacji finansowej. Miesięczna rata będzie bardziej strawna.

Mimo że kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla zadłużonych, to nie każdy może go otrzymać. Przede wszystkim historia w BIK musi być w miarę pozytywna. To oczywiste, że aktualnie masz długi, ale czy terminowo spłacałeś wcześniejsze zobowiązania? Jeśli tak, to znacząco rośnie szansa, że otrzymasz skonsolidowany kredyt.

O czym musisz pamiętać decydując się na kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Rozwiązanie w postaci kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych jest przez wielu dłużników postrzegane jako prawdziwe zbawienie. Z pewnością może być to dobre wyjście z sytuacji w trudnych przypadkach, ale warto też pamiętać, że bank nie jest organizacją charytatywną, a więc z punktu widzenia interesu konsumenta, taki kredyt ma też pewne wady. Decydując się kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych powinieneś pamiętać, że:

  • Kredyt konsolidacyjny kosztuje – bank, który sprzedaje taki produkt chce na nim zarobić. Kredyt, który otrzymasz będzie pokrywał Twoje inne zobowiązania, ale jednocześnie łącznie poniesiesz wyższe koszty niż gdybyś spłacał poszczególne kredyty i pożyczki oddzielnie. Wprawdzie rata kredytu konsolidacyjnego będzie mniejsza, ale okres kredytowania zostanie wydłużony, a całkowity koszt wzrośnie.
  • Kredyt konsolidacyjny nie zawsze pokrywa całość zobowiązań – zdolność kredytowa jest w tym przypadku obliczana podobnie, jak w przypadku każdego innego kredytu i z bankowych kalkulacji może wynikać, że udzielenie Ci kredytu na pokrycie w pełni Twoich zobowiązań nie będzie możliwe. W takim wypadku warto się dwa razy zastanowić, czy zaciąganie kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych ma sens.
  • Bonusy też kosztują – zdarza się, że bank proponuje dodatkową kwotę w kredycie konsolidacyjnym. Możesz ją wykorzystać np. na pokrycie bieżących potrzeb. Niemniej, taka dodatkowa „pożyczka” też jest oprocentowana, a więc kosztuje. Każdy bonus trzeba więc również dobrze przemyśleć, by niepotrzebnie nie pogarszać swojej sytuacji.

Jak widzisz, kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych nie jest cudownym remedium na finansowe bolączki. Jest to po prostu jedno z dostępnych rozwiązań, do którego trzeba podejść z odpowiednim dystansem i „chłodną głową”. Po otrzymaniu propozycji banku, daj sobie czas i dokładnie przelicz opłacalność takiej opcji. Z pewnością odczuwalna rata miesięczna będzie mniejsza niż Twoje aktualne zobowiązania, ale koszty łączne mogą być znacznie wyższe – kredyt konsolidacyjny może być oprocentowany nawet na 20%! Czasem bardziej opłaca się „zacisnąć pasa” na kolejnych kilka miesięcy niż komfortowo oddawać bankowi znacznie większą sumę w dłuższym okresie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ