Co to jest zdolność kredytowa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która chce wziąć swój pierwszy kredyt w banku i po raz pierwszy zetknęła się z tym pojęciem. Jeśli chcesz wziąć kredyt w banku, to na samym początku powinieneś wybrać najlepszą ofertę kredytową, a także zadbać o swoją zdolność kredytową. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i zanim złożysz wniosek w banku, powinieneś zapoznać się z podstawową wiedzą na ten temat. Zobacz, czym jest zdolność kredytowa, co ma na nią wpływ i w jaki sposób możesz ją poprawić.
Czym jest zdolność kredytowa?
Jest to indywidualna możliwość klienta banku do spłacenia danego kredytu w czasie wyznaczonym w umowie wraz z jego odsetkami. Bank biorąc pod uwagę Twoją zdolność kredytową obliczy ryzyko, jakie wiąże się z udzieleniem Ci danego produktu finansowego. Na tej podstawie zaakceptuje lub też odrzuci Twój wniosek o udzielnie kredytu. Jeśli okaże się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, a bank stwierdził, że ryzyko jest zbyt duże, to najprawdopodobniej zaoferuje Ci inny, mniejszy kredyt, który zdaniem instytucji będziesz w stanie spłacić.
Każdy bank bierze pod uwagę zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta. Dzięki temu może zabezpieczyć się przed opóźnieniami w spłatach rat, a nawet całkowitym zaprzestaniem spłaty długu przez klienta. To nic dziwnego, w końcu Ty również chciałbyś odzyskać pieniądze, które pożyczyłeś na czas i bez żadnych problemów, prawda? Z tego względu, to właśnie wynik analizy kredytowej decyduje o tym, czy otrzymamy upragniony kredyt np. hipoteczny. Jeśli wynik jest dobry, to bank minimalizuje ryzyko i ma większa pewność, że będziesz uczciwym kredytobiorcą.
Co jest brane pod uwagę podczas analizy zdolności kredytowej?
No dobrze, już wiesz, na czym polega zdolność kredytowa. Z pewnością zastanawiasz się teraz, co pracownicy banku tak właściwie biorą pod uwagę podczas jej analizy. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda instytucja finansowa ma własny regulamin i może brać pod uwagę wiele różnych czynników, które mogą poprawić lub też pogorszyć Twoją zdolność do zaciągnięcia kredytu.
Na szczęście istnieje kilka czynników, które są brane pod uwagę praktycznie w każdym banku i to w dużej mierze na nich opiera się cała analiza. Na jakiej podstawie bank stwierdzi czy oddasz pożyczone pieniądze?
Z pewnością weźmie pod uwagę takie czynniki jak:
Wysokość Twoich dochodów
Jest to niezwykle ważne, ponieważ osoby, które wykazują stały dochód, mają duże szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Dochód powinien być także odpowiednio wysoki i adekwatny do kwoty, którą chcesz pożyczyć. Pracownicy banku z pewnością przeanalizują jaką wysokość raty jesteś w stanie spłacić ze swojego miesięcznego dochodu i nie zaryzykują, jeśli zarabiasz np. 2500 zł netto, a rata kredytu będzie wynosić połowę tej kwoty.
Rodzaj zatrudnienia
Dla banku istotne jest także to, aby klient posiadał stabilne zatrudnienie. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (najlepiej na czas nieokreślony) będą bardzo dobrze postrzegane przez bank i mogą podnieść tym swoją zdolność kredytową. Coraz częściej zdarza się jednak, że kredyty otrzymują też osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie, jednak w tym przypadku bardzo trudno jest dostać wysoki kredyt np. hipoteczny, który opiewa na kwoty kilkuset tysięcy złotych. Istotny jest też staż pracy w danej firmie, w tym przypadku trzymaj się zasady im dłużej, tym lepiej i nie podejmuj decyzji o zmianie pracy w momencie, gdy chcesz ubiegać się o kredyt, zwłaszcza ten długoterminowy.
Bieżące zobowiązania
Na zdolność kredytową wpływa także ilość zobowiązań finansowych, jakie aktualnie posiadasz. Jeśli korzystasz z kart kredytowych, spłacasz kilka kredytów jednocześnie, a do tego masz np. zakupy na raty, których jeszcze nie spłaciłeś, to możesz znacząco obniżyć swoją zdolność kredytową. Istotne jest to, aby mieć już kilka spłaconych zobowiązań na koncie, jednak jeśli będziesz miał na głowie zbyt dużo kredytów, które aktualnie spłacasz, to bank może mieć wątpliwości co do tego, czy poradzisz sobie ze spłatą kolejnego produktu finansowego.
Wiek, wykształcenie, wykonywany zawód
Te czynniki wchodzą w skład analizy jakościowej i również są istotne dla banku. Biorąc pod uwagę Twój stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wiek, a nawet zawód, który wykonujesz, pracownicy banku są w stanie obliczyć jakie ryzyko wiąże się z pożyczeniem Ci pieniędzy. Ważna jest też Twoja historia kredytowa i to jak radziłeś sobie ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Warto budować pozytywną historię kredytową już w momencie wkraczania w dorosłość.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Jeśli chcesz uzyskać kredyt, a banki stale odrzucają Twoje wnioski z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej, to możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy Habza Finanse. Specjaliści podpowiedzą Ci, co zrobić, aby poprawić zdolność kredytową, a także pomogą Ci uzyskać produkt finansowy, którego potrzebujesz. Firma ta specjalizuje się szczególnie w uzyskiwaniu trudnych kredytów, a także konsolidacji, która może być jedynym kołem ratunkowym dla osoby, która popadła w długi. Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://habzafinanse.com.pl/, zgłosisz się na bezpłatną konsultację kredytową i wspólnie z doświadczonym doradcą wstępnie przeanalizujesz przyczynę swoich problemów. Jeśli zdecydujesz się na pomoc, to masz o wiele większe szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu niż gdybyś starał się o niego własnymi siłami.