Biznesplan

Jeżeli chcemy wprowadzić na rynek swoją usługę czy też produkt oraz chcemy zaproponować klientom zmiany na lepsze rozwiązanie problemu, powinniśmy zacząć od stworzenia nowoczesnego i przydatnego biznesplan. Bardzo często są to nudne dokumenty, które trzeba zrobić ponieważ jest to formalność. Wydaje nam się że są one nieprzydatne już w chwili ich powstania. Zamiast tracić swój cenny czas, lepiej powinniśmy przygotować biznesplan, który rzeczywiście pomoże nam z wprowadzeniem na rynek naszego produktu czy też usługi. Jesteście ciekawi w jaki sposób to zrobić? Zapraszamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/biznesplan-jak-napisac/

W jaki sposób napisać biznesplan? – biznesplan krok po kroku

Najważniejsze, to zacząć od wypisania na kartce papieru następujących pięciu punktów:

• Prawda,

• Stwierdzenia, 

• Alternatywy, 

• Ludzie, 

  • Pieniądze

Na pierwszy ogień weźmy „Prawdę”. W tym punkcie powinniśmy umieścić wszystko, co wiemy o rynku na którym planujemy działać. Czego potrzebują konsumenci? Jak silna jest konkurencja? Czy są przepisy regulujące działalność?

Powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zanotować kto wcześniej odniósł sukces w podobnej branży, a kto poniósł mniej srogą klęskę. Musimy pamiętać, że w prowadzeniu biznesu powinniśmy zdjąć różowe lub czarne okulary i przedstawić sytuację, czarno na białym.

Następnie postępujemy podobnie z wszystkimi pozostałymi podpunktami. Ważne jest aby ocena była szczera. Do pomocy możemy poprosić profesjonalistę, który spojrzy na to swoim okiem.

Plan działania

Jeżeli chodzi o plan działania, posiadasz pełny pole do popisu. Przygotowując plan działania postaw również na spodziewane efekty. Rozplanuj Wszystko co powinieneś zrobić i w jakim czasie oraz Przygotuj konkretny harmonogram i budżet, które Ci w tym pomogą.

Oczywiście mamy na to, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Jednak w życiu bywa tak, że wiele rzeczy pójdzie inaczej niż planowaliśmy. Dlatego potrzebne są również alternatywy.

Przemyśl oraz zapisz to co zrobisz w momencie gdy zaplanowany przez ciebie plan działania skończy się klapą. Co należy zrobić w takim wypadku?

Konieczność posiadania „Planu B”

W przypadku kiedy nawet działa sam, lub prowadzisz firmę jednoosobową, to dobrze zastanów się, kogo możesz poprosić o radę czy też pomoc. Dobrze jest pamiętać również o organizacjach oraz Fundacja które wspierają przedsiębiorców kropka robią one darmowe kursy oraz warsztaty, które szkolą początkujących biznesmenów. 

Prawdą jest, że nie ma dobrego interesu bez pieniędzy. W biznesplanie Uwzględnij również wszystkie finanse. Fundusze musisz wziąć pod uwagę w ostatnim punkcie. Możesz postawić sobie również kilka pytań i odpowiedzieć na nie. Jakie mogą być to pytania? Oto kilka z nich:

• Ile potrzebnych będzie ci pieniędzy na rozpoczęcie biznesu?

• W jaki sposób chcesz pozyskać te środki?

• Na co wydać pieniądze?

• Co zrobić w przypadku, kiedy zacznie brakować Ci funduszy?

• Jakie są twoje przewidywalny marże?

• Na jakie straty jesteś przygotowany?

• Jaki będzie przepływ środków?

• Jeśli ludzie nie będą zainteresowani Twoją propozycją (usługą lub produktem), czy masz jakąś strategię do wyjścia z problemów?

Kiedy odpowiesz sobie na wszystkie te pytania, oraz Uwzględnij wszystkie poprzednie punkty, o których mowa była wyżej – masz stworzony solidny biznesplan. Dzięki takiemu rozwiązaniu, lepiej będzie Ci zrozumieć i jakie masz szansę na sukces wprowadzając swoją firmę na rynek.

Zobacz też: http://www.e-kredytowanie.pl/content-marketing/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ