Nadciągają zmiany. Jakim trudnościom będą musiały stawić czoła osoby zainteresowane kredytem hipotecznym? Czy wymóg większego wkładu własnego stanie się dla nich przeszkodą, czy raczej szansą? Koniecznie dowiedz się, co Cię czeka w 2018 roku!

Minęły czasy, w których potencjalni kredytobiorcy mogli liczyć na otrzymanie kredytu hipotecznego z wkładem własnym wysokości 10%. Wraz z rozpoczęciem 2017 roku pojawił się obowiązek wkładu własnego na poziomie 15%, a najlepiej 20%. Dla jednych jest to powód odłożenia decyzji o wzięciu kredytu w czasie – przez najbliższe miesiące będą zbierać brakującą sumę, a być może w ogóle zrezygnują z zakupu mieszkania – dla drugich szansa na obniżenie kosztu kredytu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o szansach i zagrożeniach związanych ze zmianami dot. kredytów hipotecznych w 2018 roku, koniecznie zajrzyj na ten artykuł.

Dlaczego właśnie kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny wybierają osoby, które planują zakup mieszkania, domu, działki pod budowę lub garażu, ale również takie, które są zainteresowane wykupieniem posiadanego lokalu, wyremontowaniem go lub modernizacją. Kredyt hipoteczny daje o wiele więcej możliwości niż mieszkaniowy, dlatego wydaje się bardziej atrakcyjny.

Kredyt hipoteczny to także odpowiedź na zmartwienia osób, które już mają pożyczki na wysoki procent. Ponieważ bank otrzymuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości, oferuje niższe raty. Nie należy jednak zapomnieć, że kwoty – zarówno w złotówkach, jak i obcej walucie – mogą się zmienić w przeciągu kolejnych lat. Wzrost nawet o kilkaset złotych w skali miesiąca nie jest pożądany przez żadną ze stron, ale może mieć miejsce.

Szanse i zagrożenia związane z kredytem hipotecznym

Przed wzięciem kredytu należy poświęcić czas na dobre rozeznanie. Nie tylko w ofertach – każdy kredyt ma inną cenę, a cena ta obejmuje inne elementy – ale również prognozach na najbliższe lata. Im niższy będzie Twój wkład własny, tym boleśniej odczujesz ewentualną podwyżkę. Pod tym względem nowy wymóg większego wkładu własnego jest „wymuszoną ochroną” dla osób, które przy 10-procentowym w obliczu podwyżki rat mogłyby sobie nie poradzić ze spłatą zadłużenia i stracić nieruchomość. Aby być na bieżąco, warto śledzić komunikaty NBP.

Wyższy wkład własny to również dobra wieść dla osób, które chcą kupować nieruchomości pod wynajem. Stosunek zarobku z czynszu do wysokości raty kredytowej działa na korzyść indywidualnych inwestorów. Przyniesie im większy zysk niż obligacje czy lokata.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Wkład własny rzędu 15-20% to nie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny na budowę czy zakup domu. Nie mniej ważne są:

  • zdolność kredytowa – podstawa, bez której żaden bank nie udzieli Ci kredytu. Sprawdzisz ją sam, posiłkując się kalkulatorami dostępnymi w internecie,
  • wiek – w chwili spłacenia kredytu nie powinien większy niż 70 lat,
  • zdrowie – przy wysokich kwotach kredytu bank może zażądać wykonania badań. Ich kosz zostanie pokryty przez zakład ubezpieczeń,
  • ubezpieczenie – to kolejna rzecz, której bank może wymagać. Nie chodzi wyłącznie o wykupienie ubezpieczenia nabywanego domu oraz samego kredytu, ale również o ubezpieczenie na życie.

Pamiętaj, że kredyt hipoteczny wiąże Cię z danym bankiem na wiele lat, a czasem całe życie. Nie warto spieszyć się, a tym bardziej podejmować decyzji pochopnie.

Podniesienie progu wkładu własnego to krok w ruch w dobrą stronę – na korzyść kredytobiorców. Jeśli nie zebrałeś odpowiedniej sumy, nie spiesz się. Im więcej będzie mógł dać bankowi, tym lepiej będziesz zabezpieczony na lata spłaty.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ