obliczenie straty

Ryzyko wystąpienia straty jest wpisane w proces prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zawsze jest ona spowodowana gorszą komunikacją na rynku czy wynika z błędów popełnionych przez przedsiębiorcę. Do straty może prowadzić czasami inwestycja, która odczuwalna jest jako obciążenie, ale w przyszłości może przynieść duże korzyści i zyski. Nie wiesz w jaki sposób rozliczyć stratę podatkową? Nie martw się, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz poniżej!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/jak-rozliczyc-strate-z-lat-ubieglych-najwazniejsze-informacje/ 

Jak rozliczyć stratę w biznesie?

Strata finansowa to zjawisko gdzie przychody firmy są niższe od kosztów ich uzyskania. Można to przedstawić na przykładzie, gdzie na każde 1000 zł musimy wydać 1200 zł, wtedy jesteśmy 200 zł na tzw. „minusie”. W niektórych sytuacjach mamy możliwość odliczenia straty od podatku płaconego państwu. 

Jakie są najważniejsze zasady rozliczenia straty?

Odliczenie straty, która powstała w ubiegłych latach to sposób na zmniejszenie podatku  latach. W jaki sposób jest to możliwe? Kluczową zasadą jest to, że możemy odliczyć stratę od dochodu 5 lat po roku ze stratą. Musi ona zmniejszyć dochody, które zostały pozyskane z tego samego źródła. Dodatkowo odliczenie jej jednorazowo w konkretnym roku nie może być wyższe, niż połowa kwoty straty.

Na tym nie koniec. Brak dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym oznacza, że nie będziemy mogli odliczyć straty. Mamy jednak pełną swobodę co do tego, kiedy w ciągu wspomnianych wcześniej 5 lat odliczymy stratę. To od nas zależy również wysokość odliczenia.

Jak rozliczyć stratę? Zobaczymy to na przykładzie

Najprościej jest przedstawić to wszystko na pewnym przykładzie. Poniżej przedstawiamy materiały z rządowego portalu biznes.gov.pl

Pan Andrzej ma 5 tys. zł straty z 2016 roku. Postanowił rozliczyć ją w pięciu kolejnych latach podatkowych – po 1000 zł za każdy rok podatkowy.

2017 2018 2019 2020 2021
Dochód 1000 1100 1000 1300 2100
Kwota odliczenia straty 1000 1000 1000 1000 1000
Dochód do opodatkowania 0 100 0 300 1100
Kwota straty po rozliczenia w latach kolejnych 4000 3000 2000 1000 0

 

Tak na przykładzie prezentuje się rozliczenie straty. 

Odliczenie starty jednorazowo w ciągu roku

Taka forma rozliczenia straty podatkowej możliwe jest dopiero od poprzedniego roku.

Najważniejsza zasada obejmuje limit do 5 mln zł. Wraz z przekroczeniem tej kwoty obowiązują podstawowa reguła, czyli odliczenie maksymalnie 50 proc. straty w jednym roku. Jak zrobić to w ciągu roku podatkowego?

Podczas ustalania kwoty zaliczek na podatek dochodowy. Być może okaże się, że mamy stratę za cały rok. Wówczas kwotę taką odliczymy w kolejnych latach.

Co ciekawe, zawieszenie firmy lub jej zamknięcie mieści się w pięciu latach przeznaczonych na rozliczenie straty. Po „odwieszeniu” lub ponownym otwarciu biznesu, zachowujemy prawo do rozliczenia starty z poprzednich lat.

Zobacz też: http://www.e-kredytowanie.pl/jak-wygladaly-ceny-mieszkan-w-lipcu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ