Usługi kadrowo-płacowe

Jednym z istotnych obszarów odpowiedzialności przedsiębiorstw jest prawidłowa obsługa obszaru kadrowo-płacowego. W wielu wypadkach firmy decydują się jednak nie prowadzić tych spraw samodzielnie, ale przekazują je wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru partnera, z którym Twoje przedsiębiorstwo będzie współpracować? Podpowiadamy.

Najważniejsze elementy działu kadrowo-płacowego

Firmy nie mogą sprawnie funkcjonować bez działu kadrowo-płacowego. Jego zadaniem jest prowadzenie dokumentacji pracowniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz współpraca z innymi komórkami firmy. Ponadto dział ten musi dbać o bezpieczeństwo danych osobowych pracowników i wykonuje takie czynności jak:

  • sporządzanie list płac oraz przekazywanie deklaracji do ZUS, Urzędu Skarbowego oraz GUS (sprawozdania nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w firmie),
  • sporządzanie deklaracji do PFRON,
  • prowadzenie akt osobowych,
  • obliczanie wynagrodzeń, rozliczanie delegacji, urlopów, zwolnień lekarskich,
  • informowanie o należnościach z tytułu podatków i składek oraz sporządzanie rocznych deklaracji.

Poza tym osoby odpowiedzialne za sprawy kadrowo-płacowe zajmują się kwestiami związanymi z umowami o pracę (sporządzanie, rozwiązywanie), sporządzaniem świadectw pracy czy tworzeniem zestawień kluczowych informacji do wglądu osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi. Nie oznacza to jednak, że firma musi posiadać pracowników zajmujących się tego typu kwestiami. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia podmiotu zewnętrznego, np. kancelarii podatkowej.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przekazanie obszaru kadrowo-płacowego zewnętrznej firmie to ważny krok, który często wiąże się z podjęciem współpracy na wiele lat. Charakter i zakres usług może w czasie ulegać zmianie, tak jak zmieniają się potrzeby przedsiębiorstwa. Jako właściciel firmy możesz być zainteresowany poszerzeniem współpracy o dodatkowe obszary, np. księgowość albo doradztwo podatkowe. Kancelaria podatkowa, taka jak WZ Partners, ma zdecydowanie większy zakres kompetencji, dzięki czemu może wspomóc przedsiębiorstwa np. w optymalizacji podatkowej, co przyczynia się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Ponadto w przypadku usług kadrowo-płacowych, księgowych czy doradczych niezwykle istotna jest digitalizacja procesów. W WZ Partners proponujemy naszym klientom platformę Comarch HRM, która pozwala m.in. na ewidencjonowanie czasu pracy, zgłaszanie delegacji, nieobecności, urlopów, komunikację z pracownikami czy obieg dokumentów (np. pasków, zaświadczeń itp.). Łatwo dostępna (np. poprzez aplikację czy stronę www) platforma to ogromne ułatwienie dla każdego przedsiębiorcy, a także dla jego pracowników. Profesjonalna kancelaria powinna być jednak elastyczna w doborze narzędzi. Jeśli Twoja firma stosuje inną aplikację, to kancelaria powinna być gotowa na integrację lub zaproponowanie innego rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony.

Szukasz kancelarii podatkowej, która odciąży Twoją firmę w obowiązkach kadrowo-płacowych? Skontaktuj się z WZ Partners – mamy doświadczenie we współpracy z firmami z sektora MŚP, a także z międzynarodowymi grupami kapitałowymi. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które pomoże Twojemu biznesowi wzrastać bez obaw o przyszłość i sprawy bieżące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ