Upadłość konsumencka to sposób na oddłużenie dla osób, które wpadły w spiralę długów i nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Jest to rozwiązane skierowanie do osób fizycznych, a więc nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy. Upadłość umożliwia osobom niewypłacalnym umorzenie części lub całości długów. Jej celem jest także zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Więcej kluczowych informacji na temat upadłości konsumenckiej znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Kiedy opłaca się upadłość konsumencka?
Na pytania o to, kiedy opłaca się i kiedy można ogłosić upadłość konsumencką nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Ma na to wpływ przede wszystkim wielkość majątku czy też warunki do spłaty zobowiązań. Od tego zależy, czy dłużnik będzie w stanie uwolnić się od długów, które zostaną pokryte ze sprzedaży jego dóbr w wyniku licytacji. Innym rozwiązaniem może być spłacenie przez dłużnika długów w ratach ustalonych przez sąd w planie spłaty wierzycieli.
Największym plusem, który powoduje, że dłużnicy decydują się na oddłużenie przy pomocy instytucji upadłości konsumenckiej, jest wstrzymanie windykacji oraz postępowań egzekucyjnych. Są one bowiem dla dłużników ogromnym obciążeniem, także psychicznym. Natomiast ogłoszenie upadłości jest dla wielu osób momentem, w którym nareszcie mogą odetchnąć z ulgą.
Kiedy kończy się upadłość konsumencka?
Na długość trwania upadłości konsumenckie wpływa wiele czynników, rozpoczynając od rozpoznania przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości, które może potrwać około cztery miesiące od dnia złożenia wniosku. Kolejno należy wziąć pod uwagę czas trwania właściwego postępowania upadłościowego, które rozpoczyna się po wydaniu przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Długość trwania tego etapu zależy od sytuacji majątkowej upadłego. Gdy posiada on majątek, czas jego spieniężenia będzie się przekładał na czas trwania właściwego postępowania upadłościowego. Spieniężenie majątku przez syndyka może trwać od kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Jeśli jednak upadły nie posiada żadnego majątku, etap właściwego postępowania upadłościowego trwa zwykle maksymalnie pół roku.
Ostatni etap konsumenckiego postępowania upadłościowego to ustalenie planu spłaty wierzycieli. Czas trwania tego etapu zależy od sprawności sędziego-komisarza, sądu, jak i aktywności wierzycieli. Jeśli jednak sytuacja upadłego wskazuje, że nie jest on zdolny do dokonania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, sąd pomija ustalanie planu. Wtedy też sąd wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań upadłego.
Etap wykonywania planu spłaty wierzycieli i następującego po nim umorzenia zobowiązań upadłego przypada już po zakończeniu konsumenckiego postępowania upadłościowego. Tu przepisy precyzyjnie wyznaczają ramy czasowe dla wykonania planu spłaty wierzycieli. Zgodnie z prawem plan spłaty wierzycieli realizowany jest przez maksymalnie 36 miesięcy.