Na mocy umowy o dzieło twórcy przysługuje jedynie wynagrodzenie od poprawnie wykonanego dzieła, z którego trzeba jeszcze odprowadzić podatek. Wykonawca nie może liczyć na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, nie podlega też ubezpieczeniu zdrowotnemu. Za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu musi zapłacić z własnej kieszeni, co niejednokrotnie pociąga za sobą horrendalne koszty. Nic dziwnego zatem, że zestawienie słów umowa o dzieło i ubezpieczenie to jedno z najczęściej wyszukiwanych zwrotów w wyszukiwarce.

Umowa o dzieło – ubezpieczenie jest możliwe!

Na „śmieciówkach” można całkiem nieźle zarobić, dotyczy to zwłaszcza specjalistów IT i producentów mebli na wymiar. Niemniej nawet pięciocyfrowe kwoty nie pozwalają spać spokojnie jeśli zdrowie szwankuje i regularnie zasilamy kolejki w przychodni. Jednak jak się okazuje, umowa o dzieło może obligować zleceniodawcę do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Dotyczy to sytuacji, gdy wykonujemy dzieło dla własnego pracodawcy. Przykładowo, pracujemy w agencji reklamowej, a w umowie o pracę nasze obowiązki obejmują pisanie artykułów i haseł reklamowych. Jednak znamy się również na projektowaniu grafiki, toteż nasz pracodawca zleca nam wykonanie oprawy graficznej do folderów reklamowych i podpisuje z nami dodatkową umowę o dzieło. W tym przypadku pracodawca ma obowiązek odprowadzić o UoD wszystkie należne składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową) oraz zdrowotne. Współpraca z własnym pracodawcą to jedyny wyjątek, gdy umowa o dzieło i ubezpieczenie idą ze sobą w nierozerwalnej parze.

Umowa o dzieło – ubezpieczenie dobrowolne w NFZ

Jeśli wykonujemy dzieła dla różnych zleceniodawców, z których żaden nie jest naszym pracodawcą w świetle Kodeksu pracy, warto rozważyć samodzielnie ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. W tym celu musimy zawrzeć umowę z NFZ, która zobliguje nas do comiesięcznego opłacania składki  na ubezpieczenie zdrowotne. W zamian będziemy mogli swobodnie korzystać ze świadczeń refundowanych – leczymy się „za darmo” i nie zaskoczy nas długi rachunek ze szpitala bądź przychodni. O tym, jak się ubezpieczyć i ile wynosi składki, przeczytamy na stronie internetowej NFZ.

Umowa o dzieło – ubezpieczenie przez małżonka lub prywatne

Osoby zarabiające w ramach umowy o dzieło mogą skorzystać również z ubezpieczenia małżonka, o ile ten jest zatrudniony na umowie o pracę. W tym celu należy wypełnić druk zgłoszeniowy ZUS ZCNA, który następnie zakład pracy małżonka przekaże do ZUS.

A co mogą zrobić twórcy – single? Jeśli nie możemy skorzystać z ubezpieczenia partnera, możemy rozważyć ubezpieczenie prywatne. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że możemy dostosować jego zakres i wysokość składki do własnych potrzeb i możliwości. Warto jednak uzmysłowić sobie, że ubezpieczenie prywatne nie zastępuje całkowicie ubezpieczenia w NFZ i może się okazać, że za kilkutygodniowy pobyt w szpitalu przyjdzie nam zapłacić najdroższy rachunek w życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ