Specjaliści IT są w naszym kraju są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Programiści czy inżynierzy z tego obszaru zarabiają więcej od specjalistów z sektora finansowego. Jeśli więc zastanawiasz się, czy lepiej stawiać pierwsze kroki na rynku pracy w ślad za „Wilkiem z Wallstreet” czy raczej naśladować Billa Gatesa, to powinieneś wiedzieć, że w Polsce ta druga opcja jest bardziej opłacalna.

Oczywiście specjalista IT specjaliście IT nierówny. W branży tej można zarobić zarówno 3 000 zł, jak i 20 000 zł i więcej. A na jakie zarobki może liczyć Junior Java Developer?

Już na początku trzeba sobie uświadomić, że płace są uzależnione od języka programowania. Zarobki Java Developera kształtują się podobnie, jak płace programistów .NET, C++, a także Pythona. Oczywiście początkujący programiści zarabiają nawet dwukrotnie mniej od swoich kolegów z większym doświadczeniem.

Na wysokość zarobków wpływa ponadto:

  • Sektor
  • Branża
  • Stanowisko
  • Wielkość firmy

To ile w końcu może zarobić Junior Java Developer? Zarobki doświadczonych programistów Javy wahają się w granicach od 7 500 do 14 000 złotych. Juniorzy z reguły mogą liczyć na 5 000 do 7 000 złotych.

Jednocześnie warto mieć świadomość tego, że Java wciąż ma przed sobą znakomite perspektywy i prawdopodobnie programiści znający ten język będą potrzebni jeszcze przez wiele lat. Między bajki można też schować wszelkie opowiadania o tym, że na rynku jest zbyt wielu programistów. Osoby wybierające się na studia niemal od dekady mogą usłyszeć, że nauka programowania może nie być dobrym pomysłem, ponieważ rynek będzie przesycony… To, że takie opinie są powtarzane od tak wielu lat, jest jednak komentarzem samym w sobie.

Jak zarabia Junior Java Developer w innych krajach?

Jeżeli chodzi o płace w sektorze IT, to niestety istnieją wciąż ogromne różnice pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi. Z drugiej strony, akurat w przypadku Javy dysproporcje są nieco mniejsze – Polska nie plasuje się tutaj w ogonie państw europejskich, tak jak ma to miejsce w przypadku większości języków programowania, gdzie „za nami” są jedynie Słowacy lub Węgrzy. Java Developer otrzymuje w Polsce płacę wyższą niż w Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. W przypadku dwóch ostatnich krajów Polak o trzymuje nawet o 100% wyższe wynagrodzenie.

Niestety optymizm nieco blednie, gdy spojrzymy na Szwajcarię, Niemcy czy Holandię. Tutaj zarobki Junior Java Developer mogą przekraczać 200% polskiej stawki. Praktycznie w każdym języku programowania rekordzistą jest Szwajcaria, gdzie zarobki programistów są nawet czterokrotnie wyższe niż w Polsce.

Oczywiście myślenie o samych zarobkach jest zawsze błędne, ponieważ pod uwagę należy wziąć również wartość nabywczą pieniądze. Aby żyć na takim samym poziomie w Szwajcarii, jak żyjesz w Polsce i samodzielnie się utrzymać, musisz wydać znacznie więcej. Niemniej, wciąż stosunek zarobków do tego, co można kupić za miesięczną wypłatę jest w Szwajcarii, Niemczech czy Holandii znacznie lepszy.

[Głosów:14    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ