Nie masz pomysłu na życie, ale znajomi idą na studia pedagogiczne i chcesz podążyć ich śladem? Uważaj, pedagogika to kierunek zdecydowanie nie dla wszystkich. Ze względu na interdyscyplinarny charakter nauki i specyfikę zawodu to propozycja tylko dla osób czujących powołanie do pracy z ludźmi. Jednak jeśli otwartość, tolerancyjność i cierpliwość to Twoje mocne cechy, prawdopodobnie sprawdzisz się w roli wychowawcy.

Pedagogika – nauka o wielu specjalizacjach

Pedagogika to jedna z głównych nauk społecznych, ukierunkowana na wychowywanie i pomoc drugiemu człowiekowi. Bardzo często utożsamiana jest z pracą z dziećmi, choć jej liczne specjalizacje zapewniają możliwość pracy także z dorosłymi, seniorami, a także więźniami czy chorymi. Zamierzeniem pedagogiki jest przygotowanie człowieka do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie – stąd pedagog może zajmować się nie tylko edukacją wczesnoszkolną, ale również resocjalizacją i pomocą w rozwiązywaniu problemów. Podobnie jak psychologia, również studia pedagogiczne mają do zaoferowania wiele ciekawych specjalizacji, m.in.:

  • pedagogikę szkolną,
  • pedagogikę specjalną,
  • pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą,
  • pedagogikę zdrowia,
  • andragogikę,
  • resocjalizację,
  • edukację medialną,
  • edukację artystyczną,
  • edukację europejską,
  • logopedię,
  • nauczanie zintegrowane,
  • pracę socjalną z dzieckiem i rodziną.

Dla kogo studia pedagogiczne?

W trakcie rekrutacji uczelnie biorą pod uwagę głównie wyniki z języka polskiego oraz innego przedmiotu maturalnego do wyboru: wiedzy o społeczeństwie, historii, sztuki, geografii, biologii oraz matematyki. Oczywiście wymogi kwalifikacyjne to nie wszystko. Kandydat na pedagoga powinien wykazywać wiele umiejętności miękkich takich jak: cierpliwość, empatia, komunikatywność, zdolność do aktywnego słuchania, umiejętność rozwiązywania problemów, zdolności organizacyjne. Z uwagi na intensywny kontakt z ludźmi i konieczność rozstrzygania konfliktów, zawód pedagoga z pewnością nie jest najlepszym wyborem dla introwertyków czy osób, które nie potrafią panować nad emocjami i nerwami.

Gdzie może pracować absolwent pedagogiki?

Studia pedagogiczne z pewnością należą do kierunków zapewniających wszechstronne możliwości rozwoju ścieżki zawodowej. Oczywistym miejscem pracy dla wychowawcy jest szkoła, gdzie może zostać nauczycielem w klasach I-III. Jednak pedagog może także świadczyć uczniom pomoc psychologiczną i interweniować w razie problemów, a także opiekować się dziećmi na świetlicy szkolnej.

Studia na tym kierunku umożliwiają pracę animatora kultury w internatach, domach kultury czy ośrodkach kolonijnych. Pedagog znajdzie zatrudnienie także w ośrodkach dla tzw. „trudnej” młodzieży i poradniach terapeutycznych. W zależności od wybranej specjalizacji, absolwenci studiów pedagogicznych mogą ubiegać się o pracę w placówkach zdrowia, zakładach pracy czy zakładach karnych. Ponadto dyplom pedagoga daje możliwość prowadzenia własnej działalności, np. poradni logopedycznej czy doradztwa personalnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ