Twój budżet ledwo zipie i co miesiąc brakuje Ci kilkuset złotych na podstawowe wydatki? A może Twoja sytuacja życiowa uniemożliwia Ci podjęcie pracy etatowej z dala od domu? Praca w domu przy komputerze to wygodny sposób nie tylko na dorobienie do pensji, ale i samodzielne utrzymanie. Oczywiście zarobki zależą od wielu czynników – wykształcenia, umiejętności, a także zaangażowania i ilości wolnego czasu. Dziś chcemy Ci przedstawić kilka propozycji dla każdego, bez względu na kompetencje i doświadczenie.
Praca w domu przy komputerze – przepisywanie tekstów i nagrań
Zajęcie polega na przepisywaniu tekstów (np. dokumentów, sprawozdań, prac na studia) odręcznie lub na komputerze. Najczęściej zlecający dostarcza zdjęcia lub skany tekstów, które musisz zapisać w formacie pliku tekstowego, np. w programie Word. Możesz również dokonywać transkrypcji z pliku audio lub video – o ile oczywiście nie masz problemów ze słuchem. Praca w domu przy komputerze polegająca na przepisywaniu tekstów wymaga 100% dokładności, musisz zatem biegle pisać na klawiaturze (możesz ćwiczyć na „Mistrzu klawiatury) i mieć wrodzoną zdolność do wyłapywania błędów. Niezbędna jest również doskonała znajomość zasad ortografii i interpunkcji, zwłaszcza gdy przepisujesz z nagrań. Niemniej, taka praca nie wymaga specjalnego wykształcenia, a jedynie predyspozycji językowych.
Praca w domu – wprowadzanie danych do komputera
Praca wymaga bardzo dobrej znajomości programu MS Excel, w którym będziesz tworzyć tabele pełniące funkcję bazy danych. Czym będziesz się zajmować ? Możesz wprowadzać stany magazynowe, dane statystyczne, dane kontaktowe firm i placówek itp. Ponadto możesz wykonywać zadania pokrewne, np. sprawdzać i wpisywać faktury, tworzyć terminarze z przypomnieniami na maila czy dodawać ogłoszenia. Oprócz sprawnego korzystania z programu Excel, praca w domu przy wprowadzaniu danych do komputera wymaga zdolności szybkiego pisania na klawiaturze i skrupulatności.
Praca przez Internet – pisanie prostych tekstów
Precle i teksty zapleczowe nie wymagają szczególnej ekwilibrystyki językowej, natomiast ważna jest znajomość zasad ortografii, interpunkcji oraz gramatyki. Proste teksty wspierające pozycjonowanie możesz sprzedawać za pośrednictwem platform tekstowych lub bezpośrednio agencjom SEO. Zarobek jest uzależniony od liczby znaków – stawki nie należą do wysokich, dlatego w tej branży liczą się przede wszystkim moce przerobowe. Poza preclami możesz zajmować się m.in. pisaniem postów na forach, tworzeniem treści na portale społecznościowe czy opisywaniem produktów w sklepach internetowych. Im bardziej ambitne zadanie tym więcej zarobisz, jednak zdobycie intratnych zleceń często wymaga dobrego portfolio i znajomości branży SEO. Jednak pieniądze to nie wszystko – praca w domu przy komputerze polegająca na pisaniu tekstów pozycjonerskich zapewnia także możliwość rozwoju i zdobycia wiedzy o metodach promocji firmy w Internecie.