Niestety, realia pracy zdalnej sprzyjają wszelkiej maści oszustom, którzy nie mają zamiaru płacić za wykonane zadania, a co gorsza – mogą handlować danymi „pracowników” lub wyłudzać od nich pieniądze. Oczywiście istnieje prawdziwa praca w domu – oferty sprawdzone mogą Ci zapewnić dodatkowe źródło dochodu, a nawet umożliwić samodzielne utrzymanie. Ale gdzie je znaleźć?
Praca w domu – na co uważać i jak rozpoznać oszusta?
Najwięcej ofert pracy zdalnej znajdziesz na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę – olx, pracuj.pl, gratka, jooble i gumtree. Warto również śledzić serwisy ze zleceniami dla wolnych strzelców np. Oferia, useme i freelanceria.pl. Na takich stronach praktycznie każdy może zamieścić ogłoszenie. Z równym prawdopodobieństwem możesz znaleźć tam swoją wymarzoną pracę, jak i trafić na oszusta. Na co zatem uważać? Natychmiast odpuść sobie współpracę jeśli:
- otrzymałeś „przez pomyłkę” za dużą kwotę za wykonanie prostego zlecenia i pracodawca chce, abyś odliczył sobie wynagrodzenie i zwrócił resztę pieniędzy na wskazane konto – w ten sposób uczestniczysz w kradzieży jako tzw. „muł pieniężny”;
- ogłoszeniodawca podał fałszywy numer telefonu, tj. nie możesz się dodzwonić, nikt nie odbiera albo stale włącza się poczta głosowa;
- nie możesz zweryfikować ogłoszeniodawcy za pośrednictwem portali społecznościowych czy bazy danych KRS lub CEIDG;
- w Internecie krążą negatywne opinie o firmie;
- pracodawca oferuje wysokie zarobki za minimum nakładu pracy (np. składanie długopisów);
- pracodawca wymaga opłat wpisowych, kaucji za wysłany towar lub potrąca z pensji za źle wykonane zadanie.
Uwaga! W Internecie możesz spotkać teoretycznie „sprawdzone oferty pracy w domu”, zamieszczone przez agencje pracy. Wiele z nich służy wyłącznie do zbudowania wewnętrznej bazy CV. Stanowisko w rzeczywistości nie istnieje, ale rekruter może zadzwonić później, gdy pojawi się pracodawca szukający pracownika o Twoich kompetencjach.
Gdzie znajdziesz uczciwe oferty pracy w domu?
Większe szanse na sprawdzone oferty pracy w domu masz w serwisach społecznościowych. Portale takie jak LinkedIn i GoldenLine służą budowaniu kontaktów biznesowych, dlatego możesz umieścić na swoim profilu dane osobowe, stanowisko, branżę, wykształcenie i doświadczenie. Możesz także wrzucić swoje CV, portfolio i ewentualnie linki do prowadzonych przez siebie stron. Z takich portali korzysta większość profesjonalnych rekruterów, dlatego być może praca znajdzie Cię sama! Warto również wykorzystać potężną siłę oddziaływania Facebooka – wyszukaj (albo stwórz sam) grupę dyskusyjną na temat pracy zdalnej i na bieżąco śledź pojawiające się ogłoszenia. Sprawdzone oferty pracy w domu znajdziesz również na forach branżowych (np. tłumaczenia, pozycjonowanie, programowanie) lub poświęconych zarabianiu przez Internet. Na portalach społecznościowych i forach nieuczciwy użytkownik szybko zostanie zdemaskowany, dlatego oszuści zdecydowanie wolą szukać swoich ofiar przez zwykłe serwisy ogłoszeniowe.