Zastanawiasz się, jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt? Najpierw ustalmy, co dokładnie oznacza dla Ciebie to pojęcie. Większość klientów ma na myśli kredyt, którego koszt całkowity będzie najmniejszy. Innymi słowy, w takim scenariuszu za najlepszy kredyt na rynku uznajemy ten, w którym po prostu bankowi oddajemy najmniej własnych pieniędzy po uwzględnieniu wszystkich kosztów.

Nie musi to być jednak jedyne kryterium. W kilku bankach możesz otrzymać kredyt na taką samą kwotę, ale z różną liczbą rat. Jeśli więc interesuje Cię przede wszystkim to, by mieć niskie obciążenie miesięczne, musisz szukać kredytu o dłuższym okresie spłaty.

Zachęcamy też do zwracania uwagi na aktualne promocje. Banki proponują niejednokrotnie kredyty, w których np. kilka pierwszych rat jest nieoprocentowanych. Niejednokrotnie można też otrzymać w całości kredyt nieoprocentowany – choć dotyczy to niewielkich kwot (do 5 tys. złotych). Takie kredyty to „powitalne prezenty” banków dla nowych klientów. Ich zadaniem jest przyciągnięcie konsumenta w nadziei, że w przyszłości to właśnie z oferty tego samego banku dana osoba skorzysta zaciągając kolejne zobowiązanie.

Dla osoby rzadko zajmującej się finansami i nie mającej wiele wspólnego na co dzień z matematyką, problematyczne może się okazać także odróżnienie prowizji od odsetek. Niektóre banki pobierają obie opłaty, inne stawiają tylko na jedną z nich. Dlatego poza zwracaniem uwagi na same „procenty”, w poszukiwaniu najkorzystniejszego kredytu warto dokładnie dopytać konsultanta w banku lub zewnętrznego doradcę o kwotę prowizji, sumę odsetek oraz całkowity koszt kredytu.

Doradca finansowy podpowie najkorzystniejszy kredyt?

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego kredytu byłoby skontaktowanie się z przedstawicielami wszystkich działających na rynku banków z prośbą o przygotowanie najlepszej oferty. Niestety takie zajęcie jest bardzo czasochłonne, więc pewną drogą na skróty może być skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. To osoba, która cały czas śledzi dostępne oferty, kontaktuje się z bankami i jest w stanie sprawnie przygotować zestawienie najkorzystniejszych propozycji od różnych banków.

Warto jednak pamiętać, że nie jest to też rozwiązanie idealne. Przede wszystkim dlatego, że doradcy nie muszą współpracować ze wszystkimi bankami. Otrzymasz więc propozycję najkorzystniejszego kredytu, ale jedynie w ramach kilku wybranych banków. Nie masz pewności, że doradca nie pominie oferty banku, która faktycznie byłaby najlepsza dla Ciebie. Zaletą jest natomiast to, że otrzymasz szczegółowe porównanie kilku propozycji wraz z rekomendacją najkorzystniejszego rozwiązania.

Kredyty w bankach i chwilówki

Niektórzy konsumenci uważają, że najkorzystniejszy kredyt można otrzymać poza bankiem – w firmach udzielających pożyczek (choć warto przy okazji przypomnieć, że z prawnego punktu widzenia kredyt i pożyczka nie są tym samym). Takie rozwiązanie może być korzystne, gdy skorzystasz z oferty typu 0%. Poza tym jednak „parabanki” proponują z reguły mniej korzystne warunki kredytowania, a w dodatku surowo „karzą” za spóźnienia w opłatach. Brak terminowej spłaty można przypłacić wysokimi odsetkami. Lepiej więc traktować taką pożyczę, jako ostateczność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ