Zarobkowanie poza granicami kraju nadal jest dla nas, Polaków, dość opłacalne. Nie każdy wprawdzie ma ochotę przeprowadzać się do Niemiec, Irlandii czy Anglii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na prace sezonowe za granicę. To o tyle wygodne rozwiązanie, że nie potrzeba szczególnych kwalifikacji, by wykonywać podstawowe zadania. Często nawet nie wymaga się od kandydatów znajomości języka urzędowego kraju, w którym chcą pracować. Całość formalności załatwia agencja pracy, a na miejscu pozostaje wykonywanie dość prostych czynności, za które można otrzymać nawet 11 EUR brutto na godzinę.

Oferty pracy sezonowej za granicą

Wykonywanie pracy sezonowej za granicą to dla wielu osób przepis na to, by nie zmarnować wakacji. Wyjeżdżasz na 2-3 miesiące i wracasz bogatszy o kilka tysięcy złotych. Jeśli dobrze pójdzie, zyskasz też trochę ciekawych wspomnień – choć to już jest zależne od charakteru pracy i wymiaru godzin. A więc na jakie oferty pracy możesz liczyć? Jakiego rodzaju propozycje pojawiają się regularnie w portalach z ogłoszeniami?

  • Order picker – czyli „zbieracz zamówień”. Zadanie to polega na przygotowywaniu do wysyłki wskazanych zamówień. Jest to więc praca w magazynie. Po otrzymaniu zlecenia musisz spakować odpowiedni towar, sprawdzając jego jakość. Order picker to termin ogólny. Może dotyczyć zarówno pracy w magazynie odzieżowych, jak i ogrodniczym czy spożywczym.
  • Zbieranie owoców/warzyw – ten rodzaj pracy dorywczej za granicą bywa kojarzony z niezbyt ciekawymi wizjami „obozów pracy”, o których kilka razy było głośno w mediach. Na szczęście jednak wyzysk pracowników to zjawisko marginalne, a w sieci znajdziesz wiele ofert, w których na uczciwych warunkach będziesz zbierać owoce lub warzywa na dużych farmach – ręcznie lub z użyciem maszyn.
  • Montaż scen i namiotów – często pojawia się również oferta rozkładania scen oraz namiotów na wydarzeniach takich, jak koncerty, festiwale czy eventy firmowe. To ciekawa propozycja dla osób, które lubią, gdy dużo się dzieje. Praca taka ma często dość elastyczny charakter, bo scenę trzeba rozkładać np. w nocy, aby zdążyć przed wydarzeniem.
  • Czyszczenie pojemników – to oferta dla osób, które interesuje prosta praca sezonowa za granicą. Warto zauważyć, że czyszczenie nie musi oznaczać ręcznego szorowania skrzyń, pudeł czy innych przedmiotów – niejednokrotnie zadaniem pracownika jest jedynie umieszczanie pojemnika w maszynie czyszczącej i kontrola jakości mycia.

Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę?

Szukając pracy sezonowej za granicą łatwo wpaść w prostą pułapkę i skusić się na tę ofertę, przy której podana jest najwyższa stawka godzinowa. Dlaczego to zły pomysł, by patrzeć jedynie na wysokość wypłaty? Ponieważ wiele innych czynników może przesądzić o opłacalności danego zajęcia. Pamiętaj więc, by zainteresować się również takimi kwestiami, jak możliwość uzyskania podwyżki po pewnym stażu pracy, częstotliwość wypłat oraz to, czy oferta obejmuje również codzienny transport na miejsce zatrudnienia i zakwaterowanie. Nie zapomnij także zapytać o stawkę za nadgodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ