Duża firma generuje wysokie dochody, ale i proporcjonalnie wysokie koszty. Jeśli brak Ci odwagi lub pieniędzy do założenia sieci handlowej, firmy produkcyjnej czy spółki kapitałowej, zacznij prowadzić mały biznes. Nie musisz mieć ani własnego lokalu firmowego, ani kosztownego zaplecza technicznego, ani żadnych pracowników. Niewielką działalność założysz bez kredytu i bez dotacji, a zatem ominą Cię wątpliwej przyjemności formalności. W dodatku jeśli pomysł na mały biznes nie wypali, nie zostaniesz na lodzie z horrendalnymi długami sięgającymi kilkuset tysięcy złotych. Jednocześnie nawet skromna firma jest w stanie zapewnić Ci bezstresowe utrzymanie bez zaciskania pasa. No dobrze, w jaki biznes warto zainwestować swój czas i energię?

Sprzedaż koszulek z nadrukiem

Być może koszulki z nadrukami nie reprezentują mody najwyższych lotów, jednak sprzedają się lepiej niż świeże bułeczki. Klienci zamawiają je na prezent (Dzień Matki, urodziny), wieczór kawalerski, promocję firmy, dla drużyn sportowych i zespołów muzycznych i różnego rodzaju eventy (kulturalne, sportowe). Nadruk na koszulkach może również manifestować sprzeciw lub poparcie wobec najnowszych wydarzeń społecznych i politycznych. W swojej ofercie powinieneś zaproponować zarówno gotowe szablony, jak i możliwość przygotowania indywidualnego nadruku ze zdjęcia lub projektu klienta. Nadruk na koszulkach to prosty i sprawdzony pomysł na mały biznes, który możesz prowadzić nawet w 25-metrowej kawalerce.  Niestety, wysoka cena sprzętu (używane drukarki do tekstyliów kosztują nawet 15 tys. zł) może dyskwalifikować osoby bez kapitału i szans na dotację.

Usługi fotograficzne

Potrafisz posługiwać się kamerą i robisz urzekające zdjęcia? W takim razie mamy dla Ciebie znakomity pomysł na mały biznes – obsługa foto/wideo wesel, komunii, chrzcin, studniówek, eventów publicznych itp. Oprócz standardowych usług fotograficznych możesz zaoferować swoim klientom profesjonalne sesje (np. rodzinne, do modelingu), teledyski i prezentacje ślubne, a nawet wynajem fotobudki. Również w tym przypadku nie musisz wynajmować lokalu firmowego ani zatrudniać pracowników. Niestety, w ten biznes musisz sporo zainwestować – oprócz sprzętu fotograficznego będziesz potrzebować komputera, oprogramowania graficznego i specjalnej drukarki.

Tworzenie stron www

Obecnie każda szanująca się firma musi mieć własną stronę internetową, dlatego popyt na webdesignerów raczej nie zaniknie. Jednak przedsiębiorcy ograniczający się do działalności stacjonarnej wolą wynająć taniego projektanta niż profesjonalną, ale drogą  agencję interaktywną. W porównaniu z powyższymi propozycjami, tworzenie stron www to bardzo przystępny pomysł na mały biznes – musisz jedynie zainwestować w komputer (który zapewne i tak posiadasz) i dobry kurs web designu. Zanim jednak zaczniesz zarabiać na swoim małym biznesie, warto zbudować portfolio choćby na bezpłatnych praktykach czy  projektowaniu stron dla rodziny i znajomych.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ