Oszustwa na „pracę w domu” bynajmniej nie należą do rzadkości i – mimo ostrzeżeń mediów – nadal mnóstwo ludzi pada ich ofiarą. Przestępcy internetowi trafiają na podatny grunt. Pracy chałupniczej szukają głównie osoby, które bardzo chcą zarabiać, ale mają trudności z podjęciem zatrudnienia poza domem. Dotyczy to matek wychowujących małe dzieci, osób niepełnosprawnych, seniorów czy studentów studiów dziennych. Osoby te często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wyrafinowane metody stosują oszuści i jak ryzykowny może być kontakt z internetowym „pracodawcą”. Oczywiście praca chałupnicza w domu nie musi być początkiem kłopotów, jednak warto zachować maksymalną ostrożność przy szukaniu takich ofert.

Praca chałupnicza – uczciwe oferty to rzadkość

Faktem jest, że obecnie sporo ludzi pracuje w domu i bardzo sobie chwali takie rozwiązanie. Jednak dotyczy to głównie osób, które są zatrudnione na umowę o pracę i znają swojego pracodawcę osobiście. Pracę zdalną z dobrym skutkiem podejmują również przedstawiciele wolnych zawodów, tj. informatycy, programiści, graficy, tłumacze, dziennikarze, księgowi czy architekci.

Jednak praca chałupnicza w domu dotyczy głównie dorabiania – do pensji, zasiłku czy emerytury. Zarobki, podobnie jak wymagania, są raczej niewielkie. Zajęcie powinno być również w miarę proste, aby nie sprawiło trudności osobie pracującej bez nadzoru i profesjonalnego wyposażenia. Kiedyś chałupnictwo kojarzyło się głównie z takimi zajęciami jak składanie długopisów, adresowanie i wysyłanie listów czy szycie fartuszków. Dziś pojęcie to dotyczy głównie pracy przez Internet, polegającej np. na pisaniu postów na forach, tworzeniu prostych tekstów na potrzeby pozycjonowania, wypełnianiu baz danych czy wykonywaniu obowiązków wirtualnego asystenta.

te oferty pracy chałupniczej są prawdziwe? W dużej mierze tak – pochodzą bowiem od agencji marketingu sieciowego, sklepów internetowych, start-upów oraz firm potrzebujących pomocy w organizacji pracy. Ale wśród nich nie brakuje również ogłoszeń od fałszywych pracodawców, którzy chcą wyłudzić dane lub pieniądze, a nawet wmanewrować „pracownika” w oszustwo na dużą skalę.

Praca chałupnicza w domu – uważaj, dla kogo pracujesz

Czy chciałbyś wziąć udział w cybeprzestępstwie? Oczywiście, że nie – w końcu szukasz jedynie pracy chałupniczej. Jednak wbrew pozorom, bardzo łatwo możesz stać się nieświadomym uczestnikiem sieciowego procederu. Wystarczy, że będziesz pośredniczyć w wysyłaniu przelewów bankowych, a możesz wylądować na policji jako „muł pieniężny”. Rzekoma praca chałupnicza w domu może również polegać na wyłudzeniu Twoich danych, które Twój „pracodawca” możesz sprzedać do celów marketingowych lub użyć do zaciągnięcia pożyczki w parabanku. Bardzo popularne są wciąż oszustwa na „składanie długopisów”, które polegają na nieuczciwym pobieraniu opłat za przesyłki lub w ramach kaucji za towar. Oferty pracy chałupniczej mogą pochodzić również od nieetycznych agencji pośrednictwa pracy, które chcą pozyskać jedynie kolejne CV do swojej bazy danych.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ