Absolwenci kierunków o profilu ekonomicznym znakomicie odnajdują się na współczesnym rynku pracy i zwykle jeszcze na studiach zdobywają dobrze rokujące kontakty zawodowe. Ekonomistów potrzebuje każda branża, a specjalista w tej dziedzinie znajdzie zatrudnienie zarówno w sektorze prywatnym (instytucje finansowe, rynki inwestycyjne, przedsiębiorstwa), jak i w instytucjach publicznych (organy samorządowe). Jeśli zatem chcesz mieć zawód zapewniający stabilizację i możliwość rozwoju, sprawdź, jakie są studia ekonomiczne i wybierz kierunek najbliższy Twoim oczekiwaniom.
Jakie są studia w Warszawie – kierunki dla ekonomisty
Maturzysta wybierający się na kierunek ekonomiczny, może studiować praktycznie w dowolnym większym mieście – to jedna z najbardziej popularnych i obleganych dziedzin nauki. Niemniej, jeśli marzysz o czymś więcej niż o ciepłej posadce w urzędzie miasta, powinieneś myśleć bardziej perspektywicznie.
Naturalnie najlepszym wyborem dla ekonomisty będzie Warszawa. Studia warto wybierać zgodnie z preferencjami pracodawców i renomą uczelni, a tak się składa, że aż dwie uczelnie warszawskie zajmują podium w kategorii najlepszych uczelni ekonomicznych w kraju – Szkoła Główna Handlowa oraz Akademia Lena Koźmińskiego. Kierunki ekonomiczne możesz również studiować na Uniwersytecie Warszawskim, który od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych uniwersytetów w Polsce oraz w rankingu preferencji pracodawców. Ale jakie są studia w Warszawie? Wśród dziedzin ekonomicznych masz do wyboru między innymi takie kierunki jak:
- Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Informatyka i ekonometria (UW)
- Finanse, inwestycje i rachunkowość (UW)
- Międzykierunkowe studia ekonomiczno-menedżerskie (UW)
- Analiza danych – BIG DATA (SGH)
- E-biznes (SGH)
- Globalny biznes, finanse i zarządzanie (SGH)
- Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne (SGH)
- Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa (SGH)
- Ekonomia – rynki zagraniczne (ALK)
- Bachelor in Finance and Accounting (ALK)
Jakie są studia podyplomowe dla ekonomistów?
Pracodawcy bez wątpienia biorą pod uwagę renomę uczelni, jednak od absolwentów ekonomii wymaga się podnoszenia swoich kwalifikacji. Twoje szanse na rynku pracy wzrosną, jeśli ukończysz studia podyplomowe pokrewne ekonomii, które umożliwiają uzyskanie wąskiej specjalizacji. Jakie studia proponują uczelnie? Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oferuje kierunek Ekonomia i zarządzanie organizacją, na Uniwersytecie Warszawskim możesz studiować kierunek Prawo, ekonomia i zarządzanie w działalności gospodarczej. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim uruchomiła kierunek Ekonomia społeczna, natomiast Uniwersytet Łódzki proponuje kierunek Ekonomiczno-prawne podstawy małego i średniego biznesu. Jaki widzisz, na pytanie jakie są studia ekonomiczne, możesz uzyskać wiele odpowiedzi – jeden kierunek przygotuje Cię do pracy w przedsiębiorstwie, inny zapewni odpowiednie kwalifikacje do opanowania rynków inwestycyjnych i międzynarodowego biznesu.