Pożyczki dla firm

Pożyczki dla firm stanowią istotną pomoc w przypadku rozwijania własnej działalności. Oprócz klasycznego kredytu w banku można ubiegać się o finansowanie pochodzące z sektora pozabankowego i prywatnego. 

Kto może skorzystać z pożyczki dla firm?

Pożyczki dla firm mogą zostać udzielone niezależnie od wybranej formy prawnej przedsiębiorstwa. Jest to równoznaczne z tym, że z finansowania mogą skorzystać zarówno spółki (kapitałowe, jawne), jak i osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą.  Standardowy okres finansowania obejmuje 12 miesięcy, jednak po upływie tego czasu istnieje możliwość odnowienia umowy. Co ważne, w wyjątkowych sytuacjach warunki są dobierane elastycznie poprzez wydłużenie okresu spłaty. Wszystko jest uzależnione od sytuacji firmy i wysokości pożyczki biznesowej.

Zalety finansowania pozabankowego i prywatnego

Do zalet finansowania pozabankowego zalicza się:

  • Ograniczone formalności. Banki wymagają złożenia wielu dokumentów i przejścia długotrwałego procesu weryfikacyjnego. Instytucje prywatne oraz pozabankowe dążą do przyspieszenia procesu weryfikacyjnego, dzięki czemu można dużo szybciej spodziewać się otrzymania pieniędzy na konto.
  • Pożyczka biznesowa udzielana przez banki trafia najczęściej do starszego i bardziej doświadczonego klienta. Banki niechętnie finansują młode osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Osoby w przedziale wiekowym 18 – 24 lata mają problemy z uzyskaniem pożyczki biznesowej, dlatego częściej decydują się na skorzystanie z usług instytucji pozabankowych.
  • W świetle polskiego prawa każdy bank udzielający kredytu musi złożyć stosowny raport do Biura Informacji Kredytowej. Firmy pozabankowe i z sektora prywatnego mają taką możliwość, jednak nie zawsze z niej korzystają. W przypadku wielu zewnętrznych klientów brak restrykcyjnego raportowania jest zaletą.

Koszt pożyczki pozabankowej dla firm

Zarówno koszt pożyczki dla małych firm, jak i dla większych określany jest indywidualnie. Na ostateczną sumę wpływ ma wiele czynników, które rzadko obejmują wszystkie przedsiębiorstwa ubiegające się o finansowanie. Pod uwagę bierze się m.in. okres finansowania, kondycję firmy, a nawet przeznaczenie pożyczki.

Należy mieć na uwadze, że finansowanie pozabankowe jest bardziej dostępne, elastyczne oraz posiada mniej restrykcji. Trzeba natomiast pamiętać, że kwota usług pozabankowych, ze względu na wyższe ryzyko podejmowane przez instytucję udzielającą pożyczki, jest wyższa od klasycznego finansowania za pośrednictwem banku.

Pożyczki na rozwój firm są udzielane zarówno przez banki, jak i podmioty pozabankowe oraz prywatne. W przypadku tych drugich dużo łatwiej otrzymać środki na rozwój, jednak wiążą się one z nieco większym kosztem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ