Kredyt odnawialny a debet – czym się różnią? Jak wybrać kredyt odnawialny?

Wiele osób uważa, że kredyt odnawialny a debet w koncie to produkty tożsame, tak jednak nie jest. Między nimi jest wiele różnic. Jedno jest pewne, zarówno jeden, jak i drugi kredyt przydaje się w sytuacjach awaryjnych, kiedy potrzebujemy gotówki „na już”, bo coś niespodziewanego się przydarzyło. Co wtedy zrobić – zdecydować się na kredyt odnawialny czy debet w koncie?

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny znany jest również pod nazwą „linia kredytowa”. Najczęściej jest on przypisany do rachunku osobistego, bardzo szybko można go otworzyć, jednak wymaga to podpisania oddzielnej umowy z bankiem. Środki w ten sposób pozyskane można wydać na dowolny cel, nie jest sprawdzane przeznaczenie kredytu. Podczas przyznawania tzw. linii kredytowej stosowana jest przeważnie minimalna weryfikacja. Banki nie skupiają się na skrupulatnej analizie zdolności kredytowej, dlatego taki kredyt dostępny jest niemal od ręki. Najczęściej uruchamiany jest on na rok, nie jest to więc zobowiązanie długoterminowe, jednak można je przedłużyć. Wszelkie parametry jak RRSO czy oprocentowanie ustalane są przez bank. Produkty te cieszą się coraz większą popularnością, głównie dlatego, że kredyt odnawialny to popularna alternatywa do debetu na koncie (ktory.pl). Kwota takiej linii kredytowej uzależniona jest od oferty banku oraz od możliwości finansowych wnioskodawcy. Niektóre instytucje proponują kredyty odnawialne w wysokości nawet 150 000 zł. Wybierając taki produkt, warto korzystać z dostępnych w Internecie zestawień i rankingów kredytów osobistych, w których wyszczególnione jest oprocentowanie i prowizja za udzielenie tego produktu w konkretnym banku.

 
Czym jest debet na koncie?

Debet na koncie, określany również saldem debetowym, można uruchomić niemal od razu, mając konto osobiste. Nie jest w tym przypadku wymagane podpisanie umowy kredytowej. Można zrobić to przez telefon, niektóre banki umożliwiają opcję otwarcia debetu przez Internet. Saldo ma ustalany pewien limit. Transakcje można wykonywać, nawet jeśli na koncie będzie 0,00 zł, jednak nie będą mogły one przewyższać określonego limitu. Debet na koncie dotyczy niewielkich kwot w porównaniu do kredytu odnawialnego. Najczęściej jest to 5 000 zł. Warto jednak pamiętać, aby tego progu nie przekroczyć i żeby spłacać saldo regularnie. Jeśli tak się nie stanie, bank poinformuje o tym BIK.

 
Różnice między kredytem odnawialnym a debetem

Różnice między tymi produktami widoczne są już na samym początku, chodzi o proces wnioskowania. Przy debecie nie ma właściwie większych formalności, natomiast kredyt odnawialny wymaga podpisania umowy. Inny jest także okres spłaty. W przypadku debetu zobowiązanie należy spłacić najczęściej w ciągu 30 dni, kredyt odnawialny może być zaciągnięty np. na rok. Niektóre banki za przyznanie debetu nie pobierają dodatkowej opłaty, natomiast za zaciągnięcie kredytu odnawialnego wymagana jest prowizja. Różnica jest także w wysokości kwoty, o czym była już mowa. Debet dotyczy niewielkich sum, a kredyt odnawialny pozwala na dużo większe zadłużenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ