Jeśli przejrzysz statystyki z kilku ostatnich lat, zauważysz bardzo szybkie tempo wzrostu płac w branży budowlanej. Pracodawcy musieli bowiem zweryfikować stawki proponowane specjalistom i pomocnikom, ponieważ ci woleli wyjeżdżać za granicę, by wykonywać te same prace za wielokrotnie wyższą pensję. Z perspektywy firm budowlanych sytuacja na polskim rynku wygląda nieciekawie – zapotrzebowanie 5-krotnie przewyższa liczbę pracowników, z kolei wzrost wynagrodzeń w branży powoduje problemy z płynnością finansową pracodawców. Kompromisowym rozwiązaniem byłby wzrost cen usług budowlanych, jednak wówczas najwięcej może zyskać… konkurencja. Ile dziś jest warta praca na budowie? I czy nadal opłaca się wyjeżdżać za granicę?

Praca na budowie – stawki w Polsce

Najlepsze wynagrodzenia dla budowlańców oferuje województwo mazowieckie, gdzie za 1 godzinę pracy można zarobić 19 zł netto. Najsłabiej płacą firmy z opolskiego, lubuskiego i świętokrzyskiego, które zapewniają średnio 14 zł na rękę. Dobrze zarabiają budowlańcy na Śląsku, gdzie stawki oscylują wokół 17 zł. Biorąc pod uwagę całą Polskę, średni stawki plasują się w granicach 15-16 zł za godzinę. Oczywiście praca na budowie to zbyt szerokie pojęcie, dlatego sprawdziliśmy stawki dla różnych specjalistów w Warszawie, według ofert pracy na portalu ogłoszeniowym. Propozycje firm budowlano-remontowych są następujące:

  • murarz: 4000-8000 zł brutto
  • glazurnik: 3500-8000 zł brutto
  • ociepleniowiec: 3000-6000 zł brutto
  • dekarz: 3500-4000 zł brutto
  • tynkarz: 4000-12 000 zł brutto
  • monter płyt g-k: 3000-5000 zł brutto
  • malarz-szpachlarz: 2000-4000 zł brutto
  • zbrojarz-cieśla: 3000-5000 zł brutto
  • operator koparki: 3500-5000 zł brutto

Jak widać, zarobki pracowników budowlanych wyglądają różnie – najlepiej opłacani są tynkarze (nawet 12 tys. brutto), z kolei najniższe zarobki osiągają malarze (od 2 tys. zł brutto). Warto jednak pamiętać, że oferty dotyczą Warszawy i w innych częściach kraju wynagrodzenia mogą być sporo niższe.

Praca na budowie za granicą – zarobki nadal lepsze niż w Polsce

Polscy pracownicy budowlani bez trudu znajdą dobrze płatną pracę za granicą, zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Co więcej na zatrudnienie w Niemczech czy Norwegii mogą liczyć nawet osoby z minimalnym doświadczeniem, świeżo po szkole zawodowej o profilu budowlano-remontowym.

A ile jest warta praca na budowie za granicą? Najwięcej ofert dotyczy zatrudnienia w Niemczech. Tynkarz w Polsce może zarobić nawet 30 zł za godzinę netto, natomiast po wyjeździe do Niemieć może uzyskać stawkę 55-65 zł brutto (po przeliczeniu z euro). Murarz może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w granicach 10 – 14 tys. zł brutto, natomiast glazurnik – 8-12 tys. zł brutto. Malarze, monterzy płyt g-k i szpachlarze zarobią od 6 do 11 tys. zł brutto. Takie stawki proponują agencje szukające pracowników na rynek niemiecki. Oferty pracy na budowie w Niemczech zamieszczone przez polskie firmy budowlane zachęcają wynagrodzeniem 15-20 tys. złotych brutto.

[Głosów:5    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ