jak-poradzic

Kontrola jest czynnością ważną i potrzebną, aby prześledzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem oraz móc się dalej rozwijać. Na co dzień poddajemy jej wiele spraw i osób, nawet nieświadomie. Jednak żadna inna jej odmiana nie wzbudza takich emocji, jak kontrola finansowa. Jak ją przetrwać, gdy jest się przedsiębiorcą? Czy obawy są uzasadnione?

Czym jest kontrola finansowa?

Celem kontroli jest sprawdzenie, na ile osoby kontrolowane wywiązują się ze swoich obowiązków podatkowych. Kontrolę finansową (skarbową, podatkową) przeprowadza urząd skarbowy. Nie ma się co łudzić – jest to sprawa nie do uniknięcia, z którą należy się zmierzyć prędzej czy później. Można jej poddawać podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych – prawnicze określenie to po prostu „kontrolowani”. Nie jest prawdą, że kontrola finansowa spada na niczego nieświadomego kontrolowanego jak drapieżny jastrząb na polną myszkę. Te i inne mity wciąż jednak pokutują w społecznej świadomości, sprawiając, że nawet ci, którzy nie mają nic do ukrycia, żyją w ustawicznej obawie przed niezapowiedzianą wizytą kontrolera.

Jak można przygotować się do kontroli finansowej i jak ona wygląda?

Jak już wspomniano, kontrola musi być zapowiedziana. Poprzedza ją pismo zawiadamiające o zamiarze podjęcia takich działań. Od momentu doręczenia pisma przyszły kontrolowany ma przynajmniej 7, a w najlepszym razie 30 dni na przygotowanie się. Kontrolowany zna nie tylko orientacyjną datę, ale też zakres kontroli i może w tym czasie zajrzeć do dokumentów, poszukać nieprawidłowości i – o ile się pojawią – dokonać korekt. Nie może ich jednak przeprowadzać po rozpoczęciu procedury. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy wszystko jest w idealnym porządku pod względem spełniania obowiązków podatkowych, skorzystaj z pomocy – może nią być profesjonalny doradca podatkowy.

Najważniejszą informacją dla kontrolowanego jest to, że kontrolujący nie może nic zrobić pod jego nieobecność. Jeżeli jest na miejscu i kontrola może być przeprowadzona, kontrolowany ma obowiązek umożliwić dokonanie kontroli, czyli: przeglądać dokumenty, nagrywać audio i wideo, robić zdjęcia. Jeżeli dokumenty są w języku obcym, przedsiębiorca zobligowany jest przetłumaczyć je na swój koszt.

Przebieg kontroli jest protokołowany, a protokół trafia do kontrolowanego. Ma on 14 dni, aby zgłosić zastrzeżenia lub złożyć wyjaśnienia. Tutaj szczególnie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii doradztwa podatkowego, np. www.pukaluk.pl. Dzień doręczenia protokołu jest zarazem dniem zamknięcia kontroli.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ