Jak oszczędzać na emeryturę?

Jeśli chodzi o emeryturę, to statystyki pozostawiają wiele do życzenia. Okazuje się bowiem, że za kilkadziesiąt lat polskie emerytury będą aż o połowę niższe niż obecnie, a przyszłe świadczenia nie przekroczą połowy dotychczasowego wynagrodzenia. W przypadku kobiet będą to jeszcze mniejsze sumy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna oszczędzać na swoją emeryturę w trosce o swoje lata starości. Jak więc zadbać o swoją przyszłość, aby nie zostać bez środków do życia?

Jak zacząć oszczędzać na emeryturę?

Jeśli sporo zarabiamy, to nie jest problemem odłożenie konkretnej kwoty każdego miesiąca, dzięki czemu pula się co roku wyraźnie powiększa. Jednak jest wiele osób, które ledwo wiążą początek z końcem, a co tutaj dopiero myśleć o odłożeniu chociażby niewielkiej kwoty.

Okazuje się jednak, że nie muszą być to pokaźne sumy, liczy się bowiem systematyczność. Godną polecenia opcją jest założenie lokaty, na którą co miesiąc będziemy regularnie wpłacać około dwustu złotych, co po czterdziestu latach będziemy mogli cieszyć się z dodatkowego tysiąca złotych do emerytury. Ważne jest to, aby zacząć oszczędzać jak najwcześniej, dzięki czemu bez większych wyrzeczeń uda nam się dorobić na stare lata przyzwoitego źródła dodatkowych dochodów.

Warto korzystać ze specjalnych kont zwolnionych z podatku Belki. W tym celu wystarczy otworzyć konto w banku, firmie ubezpieczeniowej, domu maklerskim czy też w towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Dzięki zwolnieniu nas z obowiązku zapłacenia podatku dochodowego i podatku Belki, kiedy przyjdzie czas na wypłacanie swoich odłożonych pieniędzy, będziemy mogli cieszyć się czystym zyskiem.

Do dyspozycji mamy również konta do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, które zachęcają do skorzystania z poprzez możliwość odliczenia wpłaconych środków od podstawy opodatkowania w deklaracji PIT. Jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania pieniędzy jest IKE lub IKZE w banku, ale nie ma co liczyć na zawrotne oprocentowanie. Biura maklerskie również mają ciekawe oferty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ