Sposoby na oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy to proces wymagający czasu oraz systematyczności, ale zbieraj grosz do grosza, a uzbiera się kokosza. Jeśli jesteśmy gotowi na pewne wyrzeczenia, znani jesteśmy z samozaparcia i konsekwencji, to odłożenie przyzwoitej sumy pieniędzy jest w zasięgu naszej ręki. Jakie są więc sposoby na oszczędzanie?

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

1. Systematyczne odkładanie pewnych kwot to podstawa oszczędzania

Wyrobienie w sobie nawyku odkładania pieniędzy jest kluczem do sukcesu. Nie jest aż tak istotne to, ile odłożymy danego miesiąca pieniędzy, ale robienie tego regularnie. Można kierować się systemem polegającym na odkładaniu na lokatę od 10% do 20% od każdej zarobionej przez nas złotówki. Te odłożone pieniądze trzeba traktować jako coś nie do ruszenia. Nie można ich w ogóle brać pod uwagę podczas planowania codziennych wydatków. Dzięki takiemu systematycznemu odkładaniu pieniędzy zyskujemy pewne zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu żyje się po prostu mniej stresowo.

2. Uważaj na zachcianki

Codzienne małe przyjemności potrafią być zgubne dla naszego portfela oraz domowego budżetu. Nie jest żadną wymówką brak silnej woli oraz uleganie zachciankom pod wpływem emocji. Szkoda marnować ciężko zarobione pieniądze na dobra materialne, na które namawiają nas media typu kawa w sieciówce, markowe ubrania w horrendalnych cenach czy też jedzenie na mieście. Na niby promocje też trzeba być czujnym, ponieważ w wielu przypadkach mega wyprzedaże są zwykłym trikiem sprzedawców. Warto poszukać alternatywnych i tańszych odpowiedników produktów i usług, których naprawdę potrzebujemy.

3. Stawiaj na transport publiczny

Poruszanie się z domu do pracy, sklepu czy też do przeróżnych instytucji wymaga transportu. Jednak okazuje się, że wcale nie potrzeba wszędzie jeździć samochodem. Przerzucając się na autobus można zaoszczędzić niebanalne sumy, które można potem wykorzystać na rzeczy bardziej przydatne. Już samo utrzymanie auta jest kosztowne. W autobusie można dodatkowo czytać książki, słuchać muzyki, pisać teksty czy też poznawać ciekawe osoby.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ