Początkujący przedsiębiorca ma już od pierwszych miesięcy musi zmagać się z wysokimi opłatami. O ile samo zarejestrowanie firmy są zupełnie darmowe, o tyle stałe i zmienne koszty prowadzenia działalności gospodarczej mogą być w zasadzie nieograniczone. W jaki sposób możesz ich uniknąć?

Preferencyjne składki ZUS – tanio, ale nie dla wszystkich

Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej przysługują Ci preferencyjne składki ZUS – płacisz niższe składki na ubezpieczenia społeczne i możesz zrezygnować z opłacania Funduszu Pracy. Na tzw. „małym ZUS-ie” można zaoszczędzić kilkaset złotych, jednak nie każdy może z nich skorzystać. Normalne składki muszą płacić przedsiębiorcy, którzy:

  • w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzili działalność pozarolniczą,
  • prowadzą działalność na rzecz poprzedniego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w ramach umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy,
  • prowadzą działalność w formie spółki (komandytowej, jawnej, partnerskiej, z o.o.)
  • prowadzą działalność artystyczną lub twórczą.

Jak zredukować stałe koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Stałe koszty działalności firmy to m.in. koszty obsługi księgowej i wynajem lokalu. Jak je obniżyć? Przede wszystkim musisz obliczyć, co opłaca Ci się bardziej – korzystanie z usług wykwalifikowanej księgowej czy samodzielne prowadzenie ksiąg. Miesięczny koszt usług biura rachunkowego/księgowej z reguły wynosi od 150 do 500 zł, dlatego zrób porządny research stawek w swoim mieście i sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej. Możesz obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli będziesz samodzielnie prowadzić księgi albo korzystać z programów księgowych online (koszt ok. 50 zł/mc).

Natomiast jeśli chcesz zaoszczędzić na lokalu masz kilka możliwości, np.

  • negocjację czynszu przy podpisywaniu umowy najmu (np. z uwagi na brak parkingu czy zaplecza);
  • zamiast tradycyjnego biura wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej;
  • prowadzenie działalności w domu;
  • świadczenie usług w domu klienta (np. strzyżenie psów, fryzjerstwo, usługi kosmetyczne)
  • dropshipping przy sprzedaży internetowej.

Jak obniżyć dodatkowe koszty prowadzenie działalności gospodarczej?

W jaki sposób możesz jeszcze zaoszczędzić na wydatkach firmowych? Na początek sprawdź ranking kont bankowych przeznaczonych dla firm i załóż rachunek w banku, który nie pobiera opłat za prowadzenie konta, korzystanie z karty płatniczej i bankomatów czy usługę e-bankowości. Możesz ograniczyć koszty mediów, jeśli np. podpiszesz umowę na Internet i telefon u jednego operatora. Poza tym miesięczne wydatki z tego tytułu będą tańsze, jeśli zamówisz e-fakturę zamiast papierowej. Warto także zdać sobie sprawę, że za publiczne puszczanie muzyki musisz uiszczać opłaty na rzecz ZAIKS-u oraz innych stowarzyszeń broniących praw artystów i producentów. Opłaty są dość wysokie, ale możesz ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli zrezygnujesz z muzyki w swoim lokalu albo będziesz puszczać wyłącznie kawałki z licencją Creative Commons.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ