Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

Okazuje się, że coraz więcej osób rezygnuje z pracy w korporacji na rzecz własnej działalności. Własna firma to sposób na wyrobienie sobie własnej marki oraz pozyskaniu szerokiego grona odbiorców. Jednak na początku przeszkodą może być brak kapitału. Problem ten można jednak rozwiązać, dzięki możliwości uzyskania dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności.

Jak zdobyć dotację z urzędu pracy na założenie własnej działalności?

Jeśli zamierzamy otworzyć własną firmę, można starać się o dotację przyznawaną przez powiatowy urząd pracy. Jest to świetna okazja szczególnie dla osób długotrwale bezrobotnych, ponieważ wsparcie przyznawane przez Fundusz Pracy ma charakter bezzwrotny. Jedyne z czym trzeba się liczyć, to z VAT odliczonym od zakupów sfinansowanych przez środki z dotacji. Wniosek wystarczy złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy.

Jakie warunki musi spełnić wnioskodawca?

Prawo do starania się o dofinansowanie z urzędu mają osoby bezrobotne, zarejestrowane w PUP. Poza tym wnioskodawca nie może być studentem studiów zaocznych, osobą prowadzącą działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku czy też osobą, która w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu bądź też przygotowania zawodowego. O dotację nie może ubiegać się też osoba, która w okresie pięciu lat otrzymała już dofinansowanie czy też pożyczkę z funduszy pracy oraz osoba, która w okresie 2 lat była skazana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Dotacja na start – procedury

Wraz ze złożeniem wniosku w urzędzie pracy rozpoczyna się procedura, która wymaga rozpatrzenia. Chociaż wkład własny nie jest konieczny, to wyłożenie z własnej kieszeni choćby niewielkiej kwoty wpływa pozytywnie na nastawienie urzędników. Kluczem do sukcesu jest także dobry biznesplan. We wniosku powinny znaleźć się też wszystkie posiadane certyfikaty.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, zawierana jest umowa pomiędzy wnioskodawcą a PUP i poręczycielami. Środki na konto wnioskodawcy są przelewane w ciągu paru dni od momentu zawarcia umowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ