Konto dla dzieci

Z wartością pieniądza warto zapoznać dziecko już od najmłodszych lat. W celu nauczenia pociechy mądrego i odpowiedzialnego obchodzenia się z gotówką, zaleca się założenie konta dla dzieci. Obecnie mamy do dyspozycji szeroki wachlarz najróżniejszych ofert przeznaczonych dla najmłodszych. Kiedy otworzyć dziecku własne konto w banku i czy jest to w ogóle dobry pomysł?

Czy warto zakładać w banku konta dzieciom?

Okazuje się, że już w wieku trzynastu lat można śmiało zostać posiadaczem rachunku w instytucji finansowej. Chociaż środki na nich pochodzą w dużej mierze od rodziców, dzieci dzięki temu zyskują możliwość przeznaczenia swoich oszczędności na wybrany przez siebie cel. Z całą pewnością jest to znaczący krok w stronę wejścia w dorosłe życie.

Konto dla dzieci a pewne ograniczenia

W ofertach dla najmłodszych klientów prowadzanie rachunku oraz posiadanie karty debetowej jest zazwyczaj bezpłatne i daje możliwość całodobowego dostępu do konta za pomocą platformy internetowej. Jednak w celu otworzenia tego rodzaju rachunku, wymagana jest obecność oraz zgoda rodzica czy też opiekuna prawnego. Możliwe jest utworzenie nawet subkonta, czyli rachunku podpiętego do konta opiekuna, który ma także do niego wgląd. Jeśli chodzi o konta dla dzieci, to najczęściej instytucje finansowe wprowadzają dzienne limity operacji.
Osoby niepełnoletnie nie mogą korzystać z pożyczek gotówkowych ani też kredytu, co wymaga okazania się dowodem osobistym oraz przedstawienia zaświadczenia i wysokości zarobków. Dostępne są natomiast lokaty oszczędnościowe.

Kiedy warto założyć dziecku konto w banku?

Jeśli dziecko potrafi już bezproblemowo obsługiwać się kartą płatniczą, to śmiało można założyć mu własne konto. Dzięki temu rodzice będą mogli wpłacać dziecku na konto pieniądze nawet wtedy, kiedy będzie ono przebywać na obozie wakacyjnym. Dziecko ma całodobowy dostęp do swojego konta poprzez Internet, a dzięki panelowi użytkownika może na bieżąco sprawdzać stan swojego konta, co pozwoli mu zaplanować swoje wydatki. Można samodzielnie dokonać zakupu via Internet, wykupić sobie urbankartę w automacie, zjeść coś na mieście ze znanymi oraz wiele innych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ