Czym jest kredyt gotówkowy i czym różni się od kredytu celowego

Kredyt kredytowi nierówny. Jest wiele rodzajów finansowania: kredyty, pożyczki, leasing, a udzielaniem takich pożyczek zajmują się wyspecjalizowane instytucje finansowe – banki oraz firmy pożyczkowe. Zawsze decydując się na wzięcie kredytu lub pożyczki, należy pamiętać, że to nie jest pomoc, ale transakcja. Dlatego ważne jest, aby tę decyzję umieć sobie odpowiednio uargumentować i skalkulować.

Co to jest kredyt gotówkowy?

            Kredyt gotówkowy jest rodzajem kredytu konsumenckiego, który nie jest przeznaczany na konkretny cel. Przykładowo, gdy bierze się kredyt hipoteczny na mieszkanie, banki zwykle wymagają wskazania, które konkretnie mieszkanie chce się kupić i udzielają kwoty potrzebnej do jego zakupu pod zastaw hipoteki. Może być tak, że tak duża suma pieniędzy przelewana jest od razu z banku na konto dewelopera, więc kredytobiorca fizycznie nigdy jej nie posiadał ani nie ujrzał. Pożyczka gotówkowa lub kredyt to już przelew, który spływa na konto kredytobiorcy, przez co można sobie te pieniądze wypłacić i spożytkować na dowolny cel. Bank nie wymaga wówczas deklarowania, że potrzebujemy danej kwoty na telewizor czy sprzęt AGD. Nie wymaga też przedstawiania faktur bądź paragonów za zakup. Z reguły kredyty gotówkowe są dużo mniejsze niż na przykład kredyt konsolidacyjny czy hipoteczny. Krótszy jest okres ich spłaty i nie wymaga się zabezpieczenia w postaci żyranta, wkładu własnego czy obciążenia na hipotece.

Czy warto skusić się na taki kredyt?

            Przede wszystkim – warto się zastanowić, czy wszechobecny konsumpcjonizm nie zdominował zanadto naszego życia, i czy naprawdę potrzebne nam są do szczęścia największy telewizor lub najdroższe buty. Bardzo często kupujemy jakieś gadżety pod wpływem kaprysu, mody i emocji. Gdy już jednak to nabywamy, okazuje się, że posiadanie tego przedmiotu wcale nie satysfakcjonuje tak bardzo, jak sama myśl o jego posiadaniu. Przez nowego smartfona nie przybyło nam kuszących propozycji pracy, a znajomi nie zaczęli częściej zapraszać na imprezy. Raty trzeba spłacać jeszcze długi czas, a zanim skończy się kredytowanie, przyjdzie nagła „konieczność” posiadania kolejnych przedmiotów. Innymi sytuacjami są sprawy nagłe, kiedy nie można czekać kilku miesięcy i odkładać pieniędzy, aby coś sfinansować. Na przykład – leczenie u prywatnego lekarza w przypadku nagłej, ciężkiej choroby bądź konieczności rehabilitacji. Podobni w przypadku ślubu i wesela w rodzinie lub u znajomych, gdy trzeba odświeżyć garderob wieczorową oraz zakupić wartościowy prezent, a nie ma się czasu na niego uzbierać.

Kredyt gotówkowy może okazać się wtedy wybawieniem. Spłaci się go spokojnie w ratach nieobciążających zwykłego budżetu, a nie będzie się miało poczucia, że zrezygnowało się z czegoś ważnego z powodu chwilowej niedyspozycji finansowej. Zdecydowanie należy bardzo rozważnie podchodzić do kwestii jakichkolwiek kredytów. Jednak kredyty gotówkowe pozwalają nie tylko realizować swoje potrzeby, ale również budują historię kredytową, gdy są rzetelnie spłacane. O historię warto dbać, ponieważ kiedy przychodzi konieczność zakupu domu czy nowego samochodu, może ona zaważyć na zdolności kredytowej!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ