O ile zarządzanie, ekonomię czy socjologię może wybrać w zasadzie każdy maturzysta, o tyle na studia chemiczne decydują się nieliczni, a co roku kończy je zaledwie kilka tysięcy studentów. Na chemię nie możesz iść z braku lepszego pomysłu i wbrew swoim zainteresowaniom. W przeciwnym razie jest więcej niż pewne, że nie poradzisz sobie ze specjalistyczną wiedzą, obejmującą również takie dziedziny jak matematyka, fizyka, informatyka. Jednak jeśli jesteś pasjonatem chemii i z przyjemnością uczęszczałeś na lekcje z tego przedmiotu, studia chemiczne będą dla Ciebie przepustką do fascynującej pracy i dobrych zarobków.
Gdzie można zrobić karierę po studiach chemicznych?
Chemia to kierunek mało popularny w naszym kraju, toteż absolwenci nie mają zbyt dużej konkurencji na rynku pracy. Wiele wskazuje na to, że za kilka zapotrzebowanie na chemików przekroczy liczbę studentów. W obliczu takiej sytuacji chemicy rzadko decydują się na emigrację zarobkową. Niestety, rodzime zakłady pracy nie mogą oferować absolwentom zarobków porównywalnych z zachodnioeuropejskimi.
W zasadzie najgorzej zarabiają chemicy ze specjalizacją nauczycielską i laboranci (2800-3600 zł brutto), na nieco lepsze zarobki mogą liczyć kontrolerzy jakości (do 4000 zł brutto). Jeśli chcesz otrzymywać wynagrodzenie w wysokości kilkukrotnej średniej pensji w Polsce, musisz celować w koncerny farmaceutyczne, firmy kosmetyczne, firmy produkujące detergenty, producentów napojów i żywności. Natomiast jeśli interesują Cię wąskie i ciekawe specjalizacje, możesz wybrać chemię kryminalistyczną lub biotechnologię. Chemik ze specjalnością kryminalistyczną znajdzie zatrudnienie w policji, natomiast biotechnolog jest pożądany w branży medycznej (produkcja szczepionek, leczenie bezpłodności itp.).
Studia chemiczne dają również przepustkę do pracy w sektorze wojskowym, ochronie środowiska, przemyśle petrochemicznym i przemyśle ciężkim. Oczywiście po ukończeniu magistra możesz otworzyć przewód doktorski, by w przyszłości kontynuować karierę naukowcy lub wykładowca.
Gdzie na studia chemiczne?
Choć stosunkowo niewielu maturzystów wybiera chemię, uczelni kształcących w tym kierunku nie brakuje. Z pewnością największe szanse na rozwojową karierę mają studenci politechnik i uniwersytetów, np. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie czy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ponadto w dużych miastach studenci mają łatwiejszy dostęp oraz szerszy wybór praktyk w różnego rodzaju instytutach, koncernach i firmach.
Niemniej, na studia chemiczne możesz wybrać się także do Częstochowy (Akademia im. J. Długosza), Torunia (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), Kielc (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) czy Białegostoku (Uniwersytet w Białymstoku). Uczelnie prywatne kształcące w tym kierunku to m.in. Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie i Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej w Łodzi.