Włochy nieczęsto są wybierane jako kraj docelowy emigracji zarobkowej. Polacy zdecydowanie wolą wyjechać do Wielkiej Brytanii, Niemiec, czy ostatnio bardzo popularnych krajów skandynawskich. Z jednej strony to wina zarobków, które nie są zbyt powalające i nie motywują do wyjazdu na południe. Jednak podstawowymi przeszkodami są słaba znajomość języka i monotematyczne oferty pracy. Na kogo czeka praca we Włoszech i ile można zarobić?

Praca we Włoszech – głównie opieka i zajęcia sezonowe

Zdecydowanie najwięcej ofert dotyczy pracy opiekunki, zarówno do dzieci, jak i osób starszych. Częściej znajdziemy zatrudnienie we włoskiej familii, gdyż Włosi niechętnie korzystają z domów opieki, co wynika z ich rodzinnego charakteru i głębokiego szacunku wobec starszych pokoleń. Osoba wyjeżdżająca do pracy w charakterze opiekunki powinna zdać sobie sprawę z dość nich zarobków, oscylujących wokół 800 euro miesięcznie. Z drugiej strony, rodzina zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie, co znacznie minimalizuje wydatki poniesione na emigracji.

Osoby oczekujące wyższej pensji powinny wyjechać w wysokim sezonie do pracy w branży gastronomicznej i turystycznej lub do pracy w ogrodnictwie i sadownictwie. Wówczas we Włoszech bez problemu można znaleźć zatrudnienie w trattoriach, restauracjach, hotelach, sadach, ogrodach warzywnych czy gajach oliwnych. Zarobki w sezonie kształtują się na poziomie 7 euro/h w gastronomii i do 10 euro przy zbiorach cytrusów czy pomidorów. Oferty pracy we Włoszech są skierowane również do budowlańców (do 100 euro na dzień) i pielęgniarek, które mogą tu zarobić do 2000 euro miesięcznie.

Realia pracy we Włoszech

Choć zarobki we Włoszech nie należą do najwyższych, a oferta jest dość skromna, z pewnością kraj ten przypadnie do gustu wielu Polakom. Ceny są porównywalne jak w Polsce, dlatego nie zaskoczą nas wysokie koszty wyżywienia czy komunikacji miejskiej. Koszty zakwaterowania są różne i wiele zależy od lokalizacji – za wynajem standardowego mieszkania o powierzchni 40m2 najwięcej zapłacimy w Mediolanie, Rzymie i Neapolu, stosunkowo tanie lokale znajdziemy w Palermo i Turynie.

Praca we Włoszech może być ciekawym doświadczeniem i niektórzy traktują emigrację w południowoeuropejskie rejony jak „wakacje życia”. Słoneczne plaże, popularne kąpieliska, fantastyczne krajobrazy i wspaniałe zabytki z pewnością stanowią dodatkowe profity dla polskiego pracownika. Nie bez znaczenia jest atmosfera w pracy – Włosi to naród rodzinny, optymistycznie nastawiony do życia i wyluzowany.

Jednak czasami zbyt swobodne relacje między pracodawcą a pracownikiem mogą obrócić się na niekorzyść tego ostatniego. Problemy z wyegzekwowaniem pensji, niejasne ustalenia (we Włoszech nie ma płacy minimalnej) czy nachalny stosunek do kobiet zdarzają się wszędzie i Włochy nie są tutaj chlubnym wyjątkiem. Ponadto na południu Europy porozumiewanie się po angielsku należy do rzadkości, dlatego lepiej nie wyjeżdżać bez podstawowej znajomości języka włoskiego.

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ