Studia nie muszą być tylko czasem, który poświęcasz, by zdobyć dyplom magistra. Niestety taki stopień naukowy stał się dziś praktycznie obowiązkowy dla człowieka, który chce uchodzić za wykształconego. Co za tym idzie, studiują wszyscy. W tym owczym pędzie zapominamy jednak, że studia mogą być ciekawe. Zamiast iść na kierunek, który jest łatwy lub modny, wybierz coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Poniżej kilka propozycji dla osób, które nie chcą się nudzić na studiach.

Co powiesz na studia jogi?

Jeżeli uwielbiasz sport i niekoniecznie rozumiesz pod tym pojęciem tylko piłkę nożną i bieganie, do gustu może przypaść Ci kierunek taki, jak joga. Będą to bardzo ciekawe studia dla pasjonatów tej formy spędzania czasu, ale również wszystkich, którzy chcieliby się zająć rehabilitacją. Joga łączy wysiłek fizyczny z duchowym, a wśród przedmiotów znajdziesz m.in. psychologię jogi, medytację oraz pracę oddechem. Nie zabraknie też klasycznej anatomii oraz praktycznych zajęć z jogi w profilaktyce i rehabilitacji.

Jeśli właśnie pomyślałeś, że znalazłeś ciekawe studia dla siebie, musimy delikatnie ochłodzić Twój zapał. Joga jest w Polsce jedynie kierunkiem podyplomowym. Oznacza to, że musisz najpierw mieć ukończone minimum studia pierwszego stopnia, a więc zdobyć tytuł licencjata lub inżyniera. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zacząć studia na AWF, a następnie płynnie przejść na „podyplomówkę” z jogi.

Ciekawe studia dla Ślązaków

Jak powszechnie wiadomo, Śląsk to znacznie więcej niż tylko region geograficzny. Ślązacy mają własną silną kulturę i poczucie pewnej niezależności, a co kilka lat jest głośno także o Ruchu Autonomii Śląska. Separatystyczne zapędy mogą się podobać lub nie, za to niewątpliwie Śląsk jest interesującym polem badań antropologicznych, historycznych i językowych.

Jeżeli również pałasz miłością do tego regionu, wymarzone studia dla Ciebie to studia śląskie. W trakcie dwóch lat poznasz dogłębnie kulturę, literaturę, sztukę, a nawet geografię Śląska. Zostaniesz prawdziwym interdyscyplinarnym specjalistą od Śląska i Ślązaków.

Są to studia II stopnia, co oznacza, że musisz wcześniej mieć ukończone studia I stopnia. Na studia śląskie mogą się wybrać osoby, które mają tytuł licencjata filologii polskiej, kulturoznawstwa, filozofii, socjologii, pedagogiki, historii, komunikacji społecznej i kilku innych zbliżonych kierunków.

Filologia polska, filozofia i kulturoznawstwo

Jeżeli czujesz się przede wszystkim humanistą, świetnie odnajdziesz się na filologii polskiej, filozofii lub kulturoznawstwie. Na tych trzech kierunkach musisz przygotować się na długie godziny spędzone w literaturze. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że nauka na takich studiach polega przede wszystkim na czytaniu. To ciekawe studia, bo w dużej mierze opierają się na dyskusjach. Nawet na filologii polskiej nie rozmawia się wyłącznie o książkach. Wiele jest przedmiotów na współczesnej kulturze, nowych mediach czy historii, a prowadzący kładą duży nacisk na to, by zachęcić studentów do wymiany zdań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ