Obecnie coraz większym problemem staje się pracoholizm. Pomimo, że trudno jest zdiagnozować tę chorobę, to jej symptomy zdradza wielu ludzi. Żyjemy i pracujemy w szybkim tempie, dlatego niezwykle ważne okazuje się znalezienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. O ile wychodząc z domu do pracy w wynajmowanym biurze w Krakowie łatwiej jest oddzielić od siebie te dwie sfery, o tyle w pracy zdalnej wykonywanej w domu jest to sztuka zdecydowanie trudniejsza. Zatem czy work-life balance jest obecnie już tylko mitem, czy może jednak czymś, co da się osiągnąć?

Niebezpieczeństwo pracy w piżamie

Wychodząc codziennie do pracy czujemy przymus wykonania pewnych podstawowych czynności jak ubranie się, uczesanie, umycie zębów. Wydaje się to być naturalnym odruchem, który jednak niejako zanika, jeżeli mamy możliwość pracy w domu. Kto bowiem zabroni nam usiąść do komputera w piżamie i z maseczką na twarzy? A wciągu dnia, siedząc w domu przed komputerem, ile razy zdarzyło się, że odrywamy się od pracy aby wstawić pranie, umyć naczynia lub wyjść na zakupy?

Okazuje się jednak, że takim działaniem szkodzimy sami sobie. Nieumiejętność oddzielenia pracy zawodowej od domowych obowiązków i czasu na relaks powoduje, że obniża się nasza efektywność w pracy, jak również nie pozostawiamy sobie możliwości na pełny odpoczynek. Cierpi więc nasze życie zawodowe i prywatne.

Jak odnaleźć równowagę?

Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe. Na początek warto podjąć kilka podstawowych działań.

1. Oddzielenie czasu na sprawy zawodowe od czasu na sprawy prywatne. Nie musi to być sztywny podział, ale warto, np. wyznaczyć sobie godziny, w których będziemy poświęcać się tylko pracy lub tylko rodzinie.

2. Wydzielenie osobnej strefy na pracę i odpoczynek. Dobrze jest zorganizować sobie chociaż kawałek przestrzeni, która będzie wykorzystywana jedynie do pracy. Nie należy pracować w pomieszczeniu, które kojarzy się głównie z odpoczynkiem, np. w sypialni.

3. Wykonywanie chociaż części pracy poza damem, np. wykorzystując usługę wirtualnego biura w firmie Point Office z Krakowa. Spokojne miejsce do pracy oraz możliwość spotkania z innymi ludźmi pracującymi w podobny sposób dostarczy dodatkowo motywacji do efektywniejszych działań.

Work-life balance to nie mit. Wystarczy jedynie trochę wysiłku, a da się osiągnąć równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ