Współczesny przemysł opiera się w bardzo dużej mierze na digitalizacji wszelkiego rodzaju dokumentów. Również procesy produkcyjne oraz dane, jakie i z nich zbieramy, coraz rzadziej prezentujemy w formie papierowych arkuszy lub osobnych plików, na przykład arkuszy kalkulacyjnych. Coraz częściej zarządzanie produkcją oraz kontrola nad nią, odbywa się za pomocą systemów elektronicznych.
Czy system zarządzania produkcją jest niezbędnym narzędziem?
Systemy wszelkiego rodzaju, kiedy są wdrażane, bardzo często są traktowane jako zło konieczne. Obecnie jednak każda forma działalności produkcyjnej wymaga ścisłej kontroli nad produkcją. Wynika to z kilku czynników, ale najważniejszym jest minimalizowanie strat.
Trend ten wynika z nieubłaganego prawa rynku. Jeśli chcemy mieć wielu klientów, najczęściej musimy zaproponować im cenę niższą niż konkurencja. W takiej sytuacji, kiedy sprzedajemy bardzo czeto towar po cenie minimalnie wyższej niż koszty produkcji, sprawne zarządzanie stratami produkcyjnymi jest kluczowe do tego, aby wykazywać zysk.
Jakie cechy powinien mieć dobry system produkcyjny?
System zarządzania produkcją musi spełniać kilka cech. Wdrażanie systemu, który nie będzie dobry, nie ma większego sensu. Jest to tylko sztuka dla sztuki. Wybierając dostawcę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, bez których system może się okazać bezużyteczny.
Pierwszą sprawą, jaką powinniśmy poruszyć, to szkolenia dla naszego personelu, jakie najlepiej w cenie zakupu systemu powinien nam zrobić dostawca. Bez tego system będzie nieużywany lub będzie używany nieprawidłowo, lub tylko niektóre jego funkcje. Dodatkowo oprogramowanie produkcyjne powinno mieć przyjazny i intuicyjny interfejs, musi mieć możliwość eksportu danych w formie możliwej do obróbki standardowymi narzędziami e-biurowymi.
Czy system zarządzania gwarantuje sukces?
System zarządzania produkcją może pomóc nam wspiąć się na wyższy lewel zarządzania, ograniczyć straty lub z wyprzedzeniem eliminować zagrożenia. Aby jednak mógł nam to umożliwić, musi mieć rzeczywiste dane, za które odpowiadają ludzie.
Czynnik ludzki jest jak zawsze najbardziej niepewnym elementem każdego systemu. W tym celu musimy nasz personel, który nawet w najmniejszym stopniu wprowadza do niego jakieś dane, przeszkolić oraz wytłumaczyć, jak ważne jest prawidłowe wprowadzanie przez nich danych.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.