Studia są przede wszystkim sposobem na zdobycie cennej wiedzy i zawodowych kwalifikacji, ale dlaczego by ich nie połączyć z pasją podróżniczą? Studia za granicą to znakomita okazja do poznania nowej kultury, sprawdzenia swojej zaradności i szlifowania języka. W ten sposób możesz też zdobyć tytuł naukowy na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni, nie ograniczając się wyłącznie do polskich uniwersytetów. Jak dostać się na zagraniczne studia? Zadanie to jest ułatwione, jeśli masz zamiar pozostać w ramach Unii Europejskiej.

Jak studiować za granicą w ramach UE?

Jako że jesteś obywatelem Unii Europejskiej, obejmują Cię takie same prawa, jak przyszłych studentów z Anglii, Niemiec czy Hiszpanii – również wtedy, gdy masz zamiar wybrać się na studia za granicę. To oznacza, że możesz studiować na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Jeżeli studia są płatne, również będziesz musiał zapłacić. Jeśli są darmowe, to i dla Polaka pozostają wolne od opłat. Wysokość ewentualnego czesnego również jest taka sama, co nie jest dobrą wiadomością np. dla osób planujących studia w Anglii, gdzie za naukę płaci się stosunkowo dużo.

Dobrą wiadomością jest natomiast możliwość otrzymania stypendiów. Przed aplikowaniem na daną uczelnię warto sprawdzić dostępne programy stypendialne. Niektóre z nich są przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania, co znacznie ułatwia koncentrację na edukacji. Ponadto możesz ubiegać się o polskie stypendia, nawet wtedy, gdy studiujesz za granicą.

Wśród polskich programów, którymi warto się zainteresować, znajduje się ten o nazwie „Studia dla wybitnych”. Jeśli dostaniesz się na jedną z najbardziej prestiżowych uczelni zagranicznych, możesz liczyć na pokrycie kosztów życia. Co ważne, program jest skierowany do osób mających już tytuł licencjata lub tych, które ukończyły trzeci rok studiów magisterskich. Pieniądze ze stypendium są bezzwrotne, ale tylko w przypadku, gdy po studiach wrócisz do Polski, by prowadzić tutaj działalność zawodową lub naukową.

Oczywiście na własne utrzymanie możesz też zarobić, podejmując pracę poza godzinami zajęć. Dla Polaków europejski rynek pracy jest otwarty – nie potrzeba żadnych dodatkowych zaświadczeń czy pozwoleń.

Rekrutacja na studia zagraniczne

Rekrutacja na studia za granicą przebiega podobnie jak w Polsce, choć dodatkowym warunkiem jest wykazanie się dobrą znajomością języka angielskiego. Niektóre uczelnie wymagają certyfikatów potwierdzających kwalifikacje na wskazanym poziomie, inne zadowalają się wynikami matury rozszerzonej z języka obcego.

Warto również pamiętać, że nawet w przypadku odrzucenia kandydatury, wciąż jest możliwość wyjechania przynajmniej na jeden semestr w ramach programu Erasmus, w którym biorą udział polskie uczelnie. To oznacza, że możesz wyjechać na studia za granicę w ramach swoich polskich studiów. W ramach programu Erasmus otrzymujesz również stypendium pokrywające większość albo całość kosztów utrzymania.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ