Po ukończeniu studiów każdy absolwent wierzy, że szybko znajdzie wymarzoną pracę w wyuczonym zawodzie. Niestety, rzeczywistość dość brutalnie obchodzi się z nowicjuszami na rynku pracy. Nawet ukończenie prestiżowej uczelni nie gwarantuje przychylności pracodawcy, zwłaszcza jeśli w rekrutacji biorą udział osoby doświadczone i lepiej przygotowane na „nasze” stanowisko. Czy pierwsza praca w zawodzie to mrzonki? A może lepiej startować z niższego pułapu, by zdobyć jakiekolwiek doświadczenie?

Pierwsza praca po studiach – najlepiej w zawodzie!

Zniechęcony niepowodzeniami na rekrutacjach na stanowiska związane z kierunkiem swoich studiów, możesz mieć pokusę, by szukać „czegokolwiek”. Z jednej strony to dobre działanie – zdobędziesz doświadczenie, unikniesz luk w cv, nabierzesz większego obycia na rynku pracy, poznasz prawa i obowiązki pracownika.

Jednak pierwsza praca nieadekwatna do wyuczonego zawodu może być również pułapką. Jeśli pensja będzie przyzwoita, szef do rany przyłóż, a atmosfera lepsza niż w akademiku, możesz łatwo „zasiedzieć się” na swoim stanowisku. Będziesz wciąż odkładać poszukiwanie pracy w swojej branży, przestaniesz chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Po kilku latach dopadnie Cię frustracja, bo Twoje studia poszły na marne – wiedza straciła na aktualności, nie masz żadnego doświadczenia, a rynek został zdominowany przez świeżych absolwentów.

Pierwsza praca po studiach powinna być związana z zawodem, nawet jeśli miałbyś zaczynać od najniższego stanowiska. Natomiast jeśli jesteś zmuszony pracować w innej branży, warto jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe np. poprzez udział w wolontariacie czy dodatkową pracę po godzinach.

Jak przygotować się do podjęcia pierwszej pracy

Jako „świeżak” musisz podwójnie zadbać o pierwsze wrażenie, bo Twoje CV może wyglądać niezbyt imponująco na tle konkurencji. Przygotuj perfekcyjne dokumenty aplikacyjne – CV, list motywacyjny, portfolio, referencje (np. ze studenckich praktyk czy wolontariatu), certyfikaty z kursów. W stworzeniu dokumentów aplikacyjnych pomogą Ci gotowe szablony z Internetu, zwróć tylko uwagę, czy wzór jest aktualny, uporządkowany i czytelny.

Gdy rekruter zechce się z Tobą spotkać, nie panikuj. Poćwicz rozmowę kwalifikacyjną przed lustrem lub z przyjacielem wcielającym się w rolę rekrutera. W Internecie znajdziesz gotowe scenariusze rozmów kwalifikacyjnych, standardowe pytania rekruterów i praktyczne porady – dzięki nim poczujesz się pewniej i wypadniesz bardziej profesjonalnie.

Następnie koniecznie zadbaj o swój ubiór. Jeśli w firmie panuje oficjalny drees code, kup albo wypożycz garnitur (panie – garsonkę). Natomiast jeśli firma ma luźny stosunek do tego tematu, postaw na sportową elegancję, np. załóż zestaw jeansy plus marynarka. Nawet jeśli Twoja pierwsza praca wymaga kreatywności i myślenia out of box, nie przychodź na bosaka i nie zakładaj hawajskiej koszuli do czerwonych spodenek. Ubranie to nie tylko Twoja wizytówka – w ten sposób wyrażasz swój szacunek wobec rekrutera i podejście do potencjalnej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ