Nieważne czy kochasz swoją pracę, czy też śni Ci się ona w najgorszych koszmarach, z chęcią od czasu do czasu udasz się na urlop. Pytanie jednak, jak wiele dni Ci przysługuje? Jak długo możesz wypoczywać w ciągu roku? Ta wiedza jest ważna zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy, który powinien zadbać o to, żeby każdy zatrudniony spędził odpowiednią ilość czasu na urlopie.
Wobec tego jak wyliczyć urlop? O czym należy pamiętać, a jakie czynniki można pominąć?
Wyliczenie urlopu wypoczynkowego
Pierwszą kwestią, o której powinien pamiętać zarówno pracownik, jak i pracodawca to fakt, że długość urlopu wynika ze stażu pracy. Każdy, kto przepracował mniej niż 10 lat może spędzić na urlopie 20 dni, natomiast osoby, które wykonują swoje zawodowe obowiązki dłużej niż dekadę mogą liczyć na 26 dni wolnego.
Ale jak dokładnie wyliczyć urlop uwzględniając staż? Co bierze się pod uwagę w trakcie ustalania stażu pracy? Na szczęście dla zatrudnionych, do okresu przepracowanego należy dodać również czas edukacji. Wobec tego uwzględnia się:
- Maksymalnie 3 lata za zasadniczą szkołę zawodową
- Maksymalnie 5 lat za średnią szkołę zawodową
- 4 lata w przypadku szkoły średniej ogólnokształcącej
- 6 lat w przypadku szkoły policealnej
- 8 lat w przypadku szkoły wyższej
Do tego oczywiście dolicza się zatrudnienie w poprzednich firmach. Lata przepracowane u jednego pracodawcy pozwolą więc na korzystniejsze wyliczenie urlopu w kolejnej firmie.
A co zrobić w sytuacji, gdy jednocześnie pracowałeś i np. uczęszczałeś na studia zaoczne lub do szkoły zawodowej? Na szczęście prawo jest w tym przypadku po stronie pracownika. W takim układzie należy przyjąć ten okres, który jest dla Ciebie korzystniejszy.
Jak wyliczyć urlop przy niepełnym wymiarze czasu pracy?
Wiele osób nie pracuje na pełny etat, tylko na 3/4, pół a nawet 1/4 etatu. Jak wyliczyć urlop dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin? Zasady są proste – przyjmujemy proporcjonalną ilość dni wolnych. Czyli komuś, kto pracuje na pół etatu przysługuje połowa urlopu, który byłby wyliczony dla pełnego etatu. Jeżeli kalkulacje wskażą niepełną liczbę, należy ją zaokrąglić na korzyść pracownika.
Na koniec rozwikłajmy również dość zagadkową dla wielu osób kwestię wyliczenia urlopu uzupełniającego. Choć ten termin brzmi jakby był dodatkiem do standardowego urlopu wypoczynkowego, oznacza po prostu sytuację, w której pracownik nabywa prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w danym roku (26 dni) i wykorzystał już przysługujący mu do tej pory urlop wypoczynkowy.
Na przykład, jeśli we wrześniu bieżącego roku nabywasz prawo do dłuższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, a wykorzystałeś już 20 dni urlopu, to pozostałe 6 dni nazywane jest urlopem uzupełniającym. Urlop ten powinieneś wykorzystać również w tym roku, w którym nabyłeś prawo do jego wykorzystania. Natomiast wyliczenie urlopu wypoczynkowego w kolejnych latach będzie już obejmowało pełny 26 dniowy okres.