Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta oszczędnościowego. Czym taki rachunek różni się od tego tradycyjnego? Jakie są korzyści i do czego się przydaje? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Same banki definiują konto oszczędnościowe jako jeden z podstawowych produktów finansowych w swojej ofercie. To rachunek, który pomaga zarządzać finansami, ale również umożliwia zarabianie. W przeciwieństwie do zwykłego konta to oszczędnościowe jest oprocentowane. Oznacza to, że ulokowane tam środki „pracują”, a klient banku zarabia na odsetkach.

Do czego służy konto, które pozwala oszczędzać?

Najczęściej konto oszczędnościowe nie jest zakładane w celu bieżących rozliczeń. To raczej rachunek, który staje się dla klienta banku inwestycją. Służy do pomnażania pieniędzy, a nie ich wydawania.

Warto zwrócić uwagę, że coraz częściej banki oferują nowoczesne konta oszczędnościowe, które stanowią postawę do zarządzania finansami. Działają na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjny ROR, ale wyróżniają się oprocentowaniem.

Atuty kont oszczędnościowych

O tym, że rachunek oszczędnościowy jest najpopularniejszą formą inwestowania, doskonale już wiemy. Jego zaletą jest oczywiście oprocentowanie, ale nie tylko. Okazuje się, że konto oszczędnościowe jest w pełni bezpiecznym instrumentem. Klient banku może mieć pewność, że nie straci choćby części ulokowanego na nim kapitału.

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Oczywiście, że tak. Wcześniej należy jednak dokładnie poznać propozycję banków. Może okazać się, że ukryte koszty będą wyższe niż zarobek. Klient banku powinien zwracać uwagę nie tylko na jak najwyższe oprocentowanie. Ważne są też dodatkowe opcje. Każdy, kto decyduje się na założenie konta oszczędnościowego, musi sprawdzić:

  • Czy bank pobiera opłaty za przelewy online?
  • Czy bank pobiera opłaty za wypłatę gotówki w bankomacie?
  • Czy bank pobiera opłatę za otwarcie i prowadzenie konta?
  • Czy nagromadzone odsetki stracimy, jeśli będziemy w dowolny sposób dysponować ulokowanymi na koncie środkami?

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Wystarczy poświęcić kilka minut, by cieszyć się nową możliwością pomnażania zgromadzonych środków. Konto oszczędnościowe można założyć w każdym oddziale wybranego banku. Można zrobić to również przez telefon albo droga internetową.

Ułatwioną sprawę mają ci, którzy w danym banku posiadają już konto online. Dzięki temu mogą przy pomocy dosłownie kilku kliknięć otworzyć nowy rachunek.

Jak zarządzać otwartym rachunkiem oszczędnościowym?

Te nowoczesne są kontami internetowymi. Dzięki temu klient banku może w dowolnym czasie i miejscu zarządzać swoimi środkami. Na konto oszczędnościowe może przelewać kolejny kapitał, może również realizować przelewy. Wiele zależy od jego potrzeb.

Warto też zaznaczyć, że konto online pozwala nierzadko na szybki kontakt ze specjalistami, którzy pracują w banku. Dzięki temu klient bez wychodzenia z domu może mieć pełną kontrolę nad oszczędnościami, które powierzył instytucji bankowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ